Kalenji
 
Image 
 
Ania Heneczkowska: Pod koniec sierpnia tego roku w sieci sklepów Decathlon pojawił się nowy zegarek GPS – ONmove 220 . Zapraszam do zapoznania się z przygotowanym przeze mnie testem produktu.

Wygląd

Pierwsze wrażenie po wyjęciu zegarka z pudełka jest bardzo pozytywne. Wizualnie jest on bardzo ładny, nawet na drobnej ręce będzie prezentował się korzystnie. Układ pięciu przycisków jest praktyczny, a wciskanie ich jest bardzo płynne. Nie trzeba mocno naciskać by zegarek zareagował, wystarczy tylko lekko przycisnąć. Może nie są to materiały najwyższej klasy, ale przy tej cenie uważam, że jest on wykonany z dbałością o szczegóły. Model ten jest lekki, jego masa to jedynie 51 g, grubość  15 mm i średnica  45,5 mm.

Informacje ogólne

Zegarek kosztuje 369,99 złotych, co przy tej ilości parametrów, jakie mierzy uważam, że nie jest to dużo. Jest odporny na wodę, jednak tylko w klasie wodoszczelności IPX7. W praktyce oznacza to, że posiada jedynie ochronę od zachlapania wodą (można z nim biegać w deszczu) i pozwala tylko na krótkotrwałe zanurzenia w wodzie. Czas działania ONmove 220 przy włączonym GPSie wynosi 7 godzin, natomiast  10 dni w trybie zegarka. Kompletne naładowanie zajmuje jedynie 1 godzinę i 30 minut. Ładowany jest kablem micro USB/USB (w zestawie), ponadto jest kompatybilny z ładowarkami 5V-1A oraz ładowarkami przenośnymi. Zegarek został wyposażony w baterię litowo-jonową. Niestety nie mamy możliwości ustawienia menu w języku polskim. Zegarek nie ma również blokady przycisków, ale można go wyłączyć, jednak wtedy nie jest wyświetlana godzina.

GPS

Dzięki technologii FASTFIX  zegarek bardzo szybko „łapie” sygnał z satelity. Czasami zdarzały mu się jakieś dłuższe poszukiwania, ale praktycznie nie było to odczuwalne. Aktualizacja FASTFIX odbywa się podczas synchronizacji zegarka ONmove 220 z programem ONconnect. Podczas korzystania z zegarka nie zdarzyło mi się, aby zgubił sygnał. Jedyną wadą, jaką zauważyłam dotyczącą GPSa, jest opóźniona reakcja na zmianę tempa. Szczególnie uciążliwe jest to przy interwałach czy tempach, aczkolwiek ustawienie autolapa pozwoli nam kontrolować tempo.
 
Image 
 
Pulsometr

Zegarek kupujemy bez paska umożliwiającego odczyt tętna. Możemy go jednak dokupić osobno, dzięki czemu będziemy mieli również dostęp do dokładnych parametrów związanych z określonymi strefami tętna czy spalanymi przez nas kaloriami. Bez paska zegarek pokazuje ogólne dane wyliczone na podstawie długości trwania wysiłku oraz podanej wcześniej wadze. Osobiście nie testowałam zegarka w połączeniu z pulsometrem.

Wyświetlacz

Podczas treningu mamy do wyboru trzy ekrany, które dodatkowo możemy spersonalizować. Możemy wybierać pomiędzy: stoperem, prędkością (stałą bądź chwilową), tempem (również stałym bądź chwilowym), godziną i wskaźnikiem spalonych kalorii. Tarcza zegarka wydaje się duża, jednak wyświetlają się na nim jedynie dwa parametry, które są stosunkowo małe. Rozwiązaniem dla małej wielkości parametrów jest możliwość ustawienia na ekranie tylko jednego parametru, co automatycznie zwiększa jego wielkość. Jednakże przeskakiwanie pomiędzy ekranami podczas ciężkiego treningu nie jest wygodne. Ekran jest dobrze podświetlony, raczej nie miałam problemu z odczytaniem aktualnie wyświetlanych informacji.

Image
 
Funkcje

Po treningu, możemy sprawdzić wyniki naszej aktywności. Pamięć zegarka pozwala nam na przechowywanie zapisów na ponad 80 godzin aktywności. Zegarek ma funkcję automatycznego lapa, co oznacza, że po wcześniej ustawionym przez nas dystansie automatycznie będzie zapisywał informacje dotyczące danego odcinka. Jak dla mnie dużym minusem jest to, iż z poziomu zegarka mamy dostęp jedynie do podstawowych informacji dotyczących treningu. Dopiero po zgraniu treningu na aplikację czy stronę możemy się dowiedzieć nieco więcej. Czasami, kiedy na szybko chcemy sprawdzić np. czas poszczególnych kilometrów synchronizowanie zegarka z aplikacją, może być uciążliwe. W ONmove 220 możemy zaplanować trening interwałowy, czy trening z określonym celem prędkościowym. W odpowiednim momencie zegarek będzie pikał, co będzie oznaczało przejście do kolejnego zadania interwałowego bądź przekroczeniu określonej strefy prędkości. Za pomocą sesji interwałowej możemy zaprogramować kompletny trening, czyli ustawić: czas rozgrzewki, czas wysiłku, czas odpoczynku, ilość powtórzeń i ilość serii oraz czas odpoczynku pomiędzy nimi. Niestety, nie mamy możliwości ustawiania bardziej skomplikowanych (zaawansowanych) treningów. Zaplanujemy w nim też sesje, które składają się z tych samych elementów, które są powielane np.  3 minuty rozgrzewki, 1 minuta szybkiego biegu, 15 sekund odpoczynku - całość powtarzamy 5 razy, przerwa i kolejna taka sama seria, następnie rozbieganie. Nie mamy możliwości ustawienia interwału, gdzie każdy element jest inny, np. 60 sekund sprint, 30 sekund przerwa, 90 sekund sprint, 30 sekund przerwy, 120 sekund sprint, 40 sekund przerwy itd. W zegarku brakuje mi też trochę wibracji, bo tak jak przy treningu interwałowym czy z określonym celem prędkościowym bipanie jest wyraźne, tak przy  lapie często mi on umykał.

Multimedia

Zegarek możemy zsynchronizować z telefonem poprzez aplikację myGeonaute connect, dzięki czemu mamy dostęp do jeszcze większej ilości informacji dotyczących naszego treningu. Widzimy wtedy dodatkowo trasę po jakiej biegliśmy, wskaźnik przewyższeń oraz dane szczegółowe dotyczące okrążenia. Do treningów mamy też dostęp poprzez stronę decathloncoach.com , gdzie możemy modyfikować sesje treningowe, np. zmienić dyscyplinę sportu, nadać treningowi nazwę czy udostępnić go znajomym. Bardzo fajną opcją jest porównywanie sesji treningowych, gdzie możemy zestawić ze sobą treningi o podobnych parametrach np. biegi na dystansie 5 km i przyrównać ze sobą takie wartości jak prędkość, czas trwania, spalone kalorie czy tętno. Warto dodać, iż nie musimy zgrywać treningów osobno i na aplikację i na decathloncoach. Są one zapisywane na naszym koncie i dostępne niezależnie od tego gdzie je przeglądamy.

Monitor aktywności

Funkcja monitorowania dziennej aktywności w ONmove 220 polega na zbieraniu punktów ON, które pozwalają zmierzyć aktywność fizyczną, niezależnie od uprawianego sportu. Wgląd do tej funkcji mamy jedynie poprzez myGeonaute connect bądź decathloncoach.com , nie sprawdzimy naszej dziennej aktywności z poziomu zegarka. ONmove 220 poprzez aktywność rozumie tylko sesję treningową, niestety nie mierzy on w tle naszych kroków, przez co dane są niedokładne.

Image
 
Image 
 
Plusy:
+    Atrakcyjna cena
+    Przyjazny wygląd (nawet na drobnej dłoni)
+    Bardzo szybkie „łapanie” sygnału GPS
+    Możliwość podłączenia sensora HR (tętna)
+    Funkcja automatycznego lapa
+    Możliwość spersonalizowania ekranów
+    Możliwość ustawienia interwałów oraz treningu z określonym celem prędkościowym
+    Możliwość zsynchronizowania zegarka ze smartfonem czy serwisem internetowym
+    Możliwość porównania treningów (na stronie decathloncoach.com)

Minusy:
-    Brak blokady przycisków
-    Opóźniona reakcja GPSa na zmianę tempa
-    Stosunkowo mała wielkość wyświetlanych parametrów podczas treningu
-    Brak wibracji
-    Brak monitorowania dziennej aktywności

 
 

 

{moscomment}