Kalenji
  Dział Kalenji
 
Image
 
Anna Heneczkowska: Kamera sportowa G-EYE 900 4K FULL HD Geonaute to ulepszona wersja kamery G-EYE 700 FULL HD, dostępna w sieci sklepów Decathlon. Obie kamery różnią się od siebie diametralnie. Oczywiście na plus dla nowej wersji.

Wygląd
W porównaniu do „starszego brata”, G-EYE 900 ma całkowicie nowy design. Zaproponowano zupełnie inny układ przycisków. Teraz są one większe i zdecydowanie wygodniejsze, wcześniej były raczej małe i trudno dostępne. Jako, że przyciski bardzo łatwo się wciska czasami może się zdarzyć, że kamera wrzucona np. do plecaka uruchomi się sama poprzez styczność z jakimś przedmiotem. Inaczej rozmieszczone zostały również diody.Wcześniej było ich aż 5 (po co?), ponadto usytuowano je tak, że podczas nagrywania tak naprawdę nie wiedzieliśmy czy nagrywamy. Trzeba było spojrzeć na górną obudowę kamery, co było dość uciążliwe. W nowym modelu są „tylko” dwie diody, jedna z przodu, druga z tyłu obudowy. Umieszczone są one pod lekkim kątem, dzięki czemu stojąc zarówno przed, jak i za kamerą, widzimy czy jest ona w trakcie nagrywania bądź wykonywania zdjęć. Ważną rzeczą jest też zmiana umiejscowienia głośnika, który w nowej wersji znajduje się po drugiej stronie, dzięki czemu podczas trzymania kamery w ręce nie zasłaniamy go palcem. Dodatkowo kamera jest smuklejsza i lżejsza, waży 106 g (ze szczelną obudową 207 g).

 Image
Fot. G-EYE 700 vs. G-EYE 900

Wyświetlacz
W obu wersjach ekran jest dotykowy. W przypadku G-EYE 700 nie raz zdarzała się sytuacja, że ekran nie reagował na dotyk, było to bardzo irytujące. W G-EYE 900 wszystko działa płynnie i bez zarzutów. Dodatkowym atutem jest zmiana menu, które zostało znacznie uproszczone, dzięki czemu jest czytelne, bardzo intuicyjne i łatwe w obsłudze. Po kliknięciu ekranu  głównego pojawiają  się cztery kafelki, poprzez które można bezpośrednio przejść do: ustawień kamery, podglądu zdjęć i wideo, zmiany trybu na wideo lub zdjęcia.

 Image
Fot. Ania Heneczkowska

Czas działania
Przy wyłączonym WiFi czas działania w pełni naładowanego akumulatora to ok. 3 godziny. W zupełności wystarczy do nagrania zimowych szaleństw na stoku, krótkiej wycieczki rowerowej, biegów na dystansie półmaratonu, czy nawet wyścigu kolarskiego (ok. 100 km). Problem zaczyna się pojawiać na przykład podczas biegów górskich, nie jesteśmy w stanie na jednym naładowaniu uwiecznić całego biegu.

Specyfikacja
Tu chciałabym zaznaczyć, że jestem zwykłym użytkownikiem, a nie specjalistą w kwestiach technicznych, więc przedstawię to z punktu widzenia laika. Dla mnie jako osoby raczej nieznającej się na parametrach najważniejsze jest, aby obrazy rejestrowane kamerą czy wykonywane przez nią zdjęcia były dobrej jakości i w pełni mnie satysfakcjonowały. W tym przypadku nie mam kamerze nic do zarzucenia, jestem w pełni usatysfakcjonowana :).
 
Image
Fot. Ania Heneczkowska

Image
Fot. Ania Heneczkowska

Dla osób, które lubią bawić się ustawieniami i zmieniać parametry, G-EYE 900 oferuje aż 13 różnych trybów filmowania oraz 4 rozdzielczości zdjęć (5, 8, 12, 16 Mpix).            


 

15 kl/s

24 kl/s

30 kl/s

60 kl/s

120 kl/s

720p

 

 

x

x

x

960p

 

 

 

x

 

1080p

 

x

x

x

 

1440p

 

x

x

 

 

2,7K

 

x

x

 

 

2,7K (4:3)

 

 

x

 

 

4K

x

 

 

 

 


Bardzo fajnym rozwiązaniem jest wprowadzenie do menu dwóch trybów wideo: Slow i Fast Sports. Jak pisałam wcześniej, jestem laikiem w kwestiach technicznych, więc te dodatkowe tryby znacznie ułatwiają pracę z urządzeniem. Po wybraniu jednego z nich kamera automatycznie wybiera odpowiednie parametry. W Slow Sports, czyli sportach o mniejszej dynamice, kamera przełącza się na Full HD (1080p) z zapisem 30 kl/s i szerokim kątem nagrywania. Natomiast w trybie Fast Sport kamera również przestawia się na Full HD (1080p), jednak z zapisem 60 kl/s, szerokim kątem nagrywania oraz dodatkowo obraz rejestrowany jest ze stabilizacją obrazu.

Slow Sports

Fast Sports

mała dynamika sportu

duża dynamika sportu

Full HD (1080p)

Full HD (1080p)

30 kl/s

60 kl/s

szeroki kąt nagrywania

szeroki kąt nagrywania

 

stabilizacja obrazuTutaj filmik nakręcony podczas biegania dzięki funkcji Fast Sports:Jak widać stabilizacja jest dobra, obraz nie rozmywa się ani nie rozprasza, co stanowi dodatkowy atut, bo jak wiadomo przy bieganiu porusza się cała klatka piersiowa, a to właśnie na niej była zamontowana kamera.

G-EYE 900 posiada również tryb slowmotion (4-krotne spowolnienie). Jakość wideo w tym trybie jest raczej standardowa – jak widać na poniższym filmiku obraz nie zachwyca. Jednak nie jest to sprzęt przeznaczony do nagrywania w tego typu trybach, a jedynie dodatkowa opcja kamery sportowej.
Ponadto możemy również skorzystać z funkcji timelapse, która polega na wykonaniu serii zdjęć i połączeniu ich w płynną animacje w przyspieszonym tempie. Kamera pozwala na zapis zdjęć co:  2, 5, 10, 30, 60 i 300 sekund. Im krótszy odstęp pomiędzy zdjęciami tym więcej szczegółów jesteśmy w stanie wyłapać.
Tutaj przykładowy (już zmontowany) timelapse – zdjęcia wykonywane w odstępie 10 sekund:Funkcja burst umożliwia natomiast wykonania serii zdjęć w określonym czasie. W G-EYE 900 mamy do wyboru następujące opcje:
 

ilość zdjęć/czas

1 sekunda

2 sekundy

3 sekundy

6 sekund

3 zdjęcia

x

 

 

 

5 zdjęć

x

 

 

 

10 zdjęć

x

x

x

 

30 zdjęć

x

x

x

xW kamerze zastosowano również dwie dodatkowe funkcje: Quick Video i Quick Photo, które pozwalają na rejestrowanie obrazu bez wcześniejszego włączania kamery. Wystarczy, że klikniemy na odpowiedni przycisk (aparatu lub kamery) i w zależności od tego co wybierzemy kamera natychmiast robi zdjęcie bądź nagrywa.

Dodatkowe informacje
Kamera nie jest wodoodporna. Aby taka była, należy ja włożyć w specjalną obudowę, szczelność jest wtedy zapewniona do 40 m.
 
Image
Fot. Ania Heneczkowska

Korzystając z kamery G-EYE 900 mamy możliwość połączenia jej z innymi urządzeniami za pomocą WiFi i Bluetooth. Dzięki łączności Bluetooth łączymy kamerę z odpowiednim pilotem (dostępnym w sieci sklepów Decathlon), natomiast w przypadku WiFi wystarczy smartfon.  Korzystając z aplikacji G-EYE Connect mamy dostęp do zdecydowanie większej ilości funkcji niż w przypadku pilota. Aplikacja działa bez zarzutów i jest bardzo prosta w obsłudze. Umożliwia m.in. zweryfikowanie pod jakim kątem jest ustawiona kamera, co jest niezwykle przydatne w przypadku montażu urządzenia np. na kasku, ponieważ dzięki temu widzimy jak wygląda kadr zarejestrowanego wideo. Ponadto mamy możliwość podglądu zapisanych zdjęć i filmów, usuwania ich oraz pobierania na smartfona.

Image
 
W sieci sklepów Decathlon dostępne są również różnego rodzaju akcesoria do kamery, tj. statyw teleskopowy, uprząż piersiowa, uchwyt na głowę, mocowanie do kasku, uchwyt na kierownicę, mocowanie do maski Easybreath, pływak czy też pilot Bluetooth.

Kamera dostępna jest tutaj (link) i kosztuje 659,99 zł. Warto dodać, że poprzednia wersja, przy zdecydowanie mniejszej ilości funkcji i gorszych parametrach kosztowała zdecydowanie więcej, bo 799 zł. Tak więc w bardzo przystępnej cenie otrzymujemy sprzęt, który wykonuje bardzo satysfakcjonujące zdjęcia i filmy.

 
{moscomment}