Kalenji
  Dział Kalenji
 
Image
 
 Łukasz Marczak: Pogoda za oknem sprzyja uprawianiu sportów, a temperatura idzie w górę. Niewiele jednak osób nie zdaje sobie sprawy z czym wiąże się wysiłek i eksploatacja organizmu. Wiadomo, że samochód bez paliwa daleko nie zajedzie, tak i my bez odpowiedniego odżywienia i nawodnienia daleko nie zabiegniemy.

W przypadku wzmożonego wysiłku i wysokiej temperatury potrzebujemy czynnika chłodzącego, aby obniżyć temperaturę naszego ciała i nie doprowadzić do przegrzania organizmu. Chłodzi nas pot, który wytwarzany jest przez gruczoły w naszej skórze. Pocimy się szczególnie w miejscach zasłoniętych, które są słabo wentylowane przez wiatr (np. pachwiny). Pot wytwarzany jest na naszym ciele przez całą dobę, nie tylko podczas wysiłku. Dlatego też nawodnienie powinno odbywać się nie tylko podczas treningu, ale też w trybie ciągłym, przez cały dzień. Odpowiednia temperatura ciała  umożliwia sprawne działanie organizmu.

Pot w większości składa się z wody (~98%), soli i związków mineralnych zawierających żelazo, sód oraz potas. Aby odpowiednio nawodnić organizm przy krótkotrwałym wysiłku wystarczy sama woda. Jeśli natomiast wysiłek będzie długotrwały (powyżej godziny) lub bardzo intensywny, powinniśmy pomyśleć o nawodnieniu napojami izotonicznymi.

Izotonik – co to takiego?

Izotonik jest napojem, który ma taką samą gęstość osmotyczną jak nasze płyny ustrojowe, dzięki czemu lepiej się przyswaja w organizmie i nawodni nas lepiej niż zwykła woda. Woda jest hipotonikiem, co oznacza, że jej ciśnienie osmotyczne jest niższe niż nasze płyny ustrojowe, musimy więc jej wypić zdecydowanie więcej niż izotoniku, aby nawodnić się w tym samym stopniu. Przy dłuższych wyścigach nie jest to jednak wskazane – każdy, kto kiedyś musiał zrobić pauzę na załatwienie swoich potrzeb podczas zawodów wie, o co chodzi. Dodatkowa zawartość związków mineralnych w izotonikach uzupełnia także braki, które powstają poprzez wzmożoną produkcję potu. Tak więc podczas biegania warto pomyśleć nie tylko nad tym, żeby się nawodnić, ale także – czym się nawodnić.

Image
 
Kiedy uzupełniać płyny podczas treningu?

Na pewno nie wtedy, kiedy czujemy pragnienie. Wtedy jest już za późno. Uczucie pragnienia jest sygnałem od naszego organizmu, że ten jest już odwodniony. W dodatku zanim spożyty płyn się wchłonie, też mija kilka dobrych minut. Dlatego pić powinniśmy regularnie, co kilka minut małymi łykami. Właśnie po to, żeby nie dopuścić do sytuacji wzmożonego pragnienia. Ile powinniśmy wypijać płynów podczas sesji treningowej? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Każdy organizm jest inny, poci się mniej lub bardziej intensywnie, inaczej zużywa związki mineralne. Inne też ilości płynów będziemy przyjmować latem, a inne ilości zimą. Jeśli będziemy się trzymać reguły o piciu przed uczuciem pragnienia, to po jakimś czasie sami dojdziemy do tego, ile płynów musimy przyjąć, aby się dobrze nawodnić. Niestety, to trzeba sprawdzić na sobie.

 Image

No dobrze, tylko jak zadbać o to, żeby mieć ze sobą wodę? Istnieje kilka gadżetów, które umożliwiają nam zabranie ze sobą płynów na trening. Jedne są bardziej wygodne, inne mniej.
Postaram się przedstawić produkty, które oferuje Decathlon oraz na przedstawić ich plusy i minusy tak, abyście mogli sami wybrać opcje dla siebie:

Uchwyt na butelkę

Najprostsza rzecz z oferty. Kawałek gumy, którą zakładamy na szyjkę i podstawę butelki. Maksymalna objętość butelki to 500 ml. Całość umożliwia nam transport butelki w dłoni, bez zwracania uwagi na siłę chwytu. Rękę możemy całkowicie otworzyć, a butelka zostanie na miejscu.

Image 

Na plus zasługuje cena oraz łatwość użytkowania. Największy minus? Jedną rękę mamy zajętą butelką. Ręka ta też mocniej pracuje podczas biegu i po dłuższym czasie czujemy, że jest bardziej zmęczona. Można temu przeciwdziałać zmieniając co jakiś czas ręce, natomiast przy dłuższych treningach i tak będzie to męczące. Propozycja dla osób, które szukają czegoś taniego oraz prostego na krótkie treningi.


Torba do biegania na butelkę


Mały uchwyt na butelkę umocowany na szelkach, które zakładamy na ramiona i klatkę piersiową. Produkt działa w dwóch pozycjach – podczas transportu butelka znajduje się na plecach, jeśli natomiast chcemy się napić, to musimy odpiąć sprzączkę i przekręcić plecak do przodu. Po napiciu się ponownie przesuwamy butelkę na plecy.

Image 

Największy plus to wolne ręce – nie ma problemu z ich niesymetryczną pracą. Minusem jest regulacja – zrobimy to raz, ale zajmie nam chwilę żeby połapać się jak prawidłowo założyć paski i jak je wyregulować tak, aby butelka nie podskakiwała i nie poobijała kręgosłupa.


Pasy na bidony


Pasy biodrowe występują w kilku konfiguracjach – 2x115 ml, 2x250 ml, 1x500 ml oraz 2x500 ml. Największą ich zaletą jest możliwość zabrania większej ilości płynów (do 1 litra) oraz przydatnych rzeczy, typu żel energetyczny, telefon czy klucze do domu. Minusem niestety jest wygoda, zwłaszcza przy używaniu większych pasów. Przy zabraniu ze sobą dwóch bidonów 0,5 l wyraźnie czujemy, że butelki podskakują i obijają ciało. Lepiej wybrać opcję z kilkoma mniejszymi bidonami niż jednym dużym.

Image
 
Ceny:

39,99 PLN za pas 1x500 ml
49,99 PLN za pas 2x115 ml
59,99 PLN za pas 2x250 ml
79,99 PLN za pas 2x500 ml


Plecaki do biegania

Plecaki biegowe mają to do siebie, że poza płynami możemy zabrać także inne rzeczy o większych gabarytach, np. kurtkę czy bluzę. Możemy też wziąć zdecydowanie większą ilość płynów - od 1 do 2 litrów - przy zachowaniu komfortu. W zestawie z plecakiem mamy bukłak, który montowany jest w specjalnej przegrodzie. Z bukłaka wyprowadzona jest rurka z ustnikiem, którą możemy przeprowadzić prosto do szelek napiersiowych.

 Image

Aby się napić musimy zwolnić blokadę poprzez wyciągnięcie ustnika, a dalej pijemy jak przez słomkę. Największym plusem jest możliwość zabrania dużej ilości płynów. Największy minus to brak kontroli ilości płynu, która nam została (żeby to zrobić musimy zdjąć plecak; bardziej doświadczeni mogą wyczuć ile wody zostało w bukłaku poprzez różnicę w wadze plecaka) oraz początkowa trudność w piciu (trzeba mocno zaciągać wodę, co przy dużym zmęczeniu może być problematyczne). Plecaki tak samo jak pasy występują w różnych konfiguracjach pojemności kieszeni i wielkości bukłaków.

Ceny:


59,99 PLN - kieszeń o pojemności 5 l, bukłak 1 l
79,99 PLN – kieszeń o pojemności 8 l, bukłak 1 l
129,99 PLN - kieszeń o pojemności od 9 do 14 l (regulacja zamkiem błyskawicznym), bukłak 2 l

Akcesoria do przenoszenia softflasków


Softflaski są to miękkie bidony, których główną zaletą są ścianki, które nie obijają ciała przy podskakiwaniu (twardy bidon może obić ciało, a nawet posiniaczyć) oraz łatwość transportu po opróżnieniu (można je zwinąć w rolkę, dzięki czemu zajmują bardzo mało miejsca). Tego typu buteleczki możemy schować do kieszeni umieszczonej na szelkach w plecaku Kalenji 9-14, gamie spodenek trailowych oraz kilku akcesoriach przeznaczonych do ich transportu. Pierwsze z nich to pas biodrowy, który pomieści dwa flaski po 250 ml. Drugi to kamizelka trailowa, która pojawi się w sprzedaży na początku sierpnia. W kieszeniach na ramiączkach kamizelki zmieszczą się dwa flaski po 500 ml, tak więc łącznie jeden litr płynów. Do głównych zalet softflasków należy łatwość napełniania i pełna kontrola zapasu płynów. Jednak są też minusy, do których trzeba zaliczyć niezbyt dużą wytrzymałość mechaniczną (spotyka się rozszczelnienia zgrzewów) oraz wysoką cenę samych buteleczek.

Ceny:

49,99 PLN – Pas na softflaski 2x250 ml
99,99 PLN – Kamizelka na softflaski 2x500 ml
44,99 PLN – Softflask 125 ml
49,99 PLN – Softflask 250 ml
54,99 PLN – Softflask 500 ml

Coś więcej?


Oczywiście możemy też zastosować wersję oszczędną. Wystarczy biegać po pętli i zostawić sobie butelkę w krzakach. Istnieje jednak ryzyko,, że butelka gdzieś zniknie, zostaniemy posądzeni o śmiecenie, czy krzak spodoba w międzyczasie się jakiemuś psu. Lepiej więc mieć dostęp do wody w trybie ciągłym, bez zastanawiania się, czy znajdziemy swój napój na kolejnym okrążeniu.

Znając podstawy możemy sobie przemyśleć nasze przyzwyczajenia treningowe. Wprowadzenie drobnej zmiany w postaci nawadniania w trakcie aktywności z pewnością przyniesie Wam wymierne korzyści, co oznacza nowe życiówki. Czego sobie oraz Wam serdecznie życzę!
 
 
{moscomment}