Kalenji
  Dział Kalenji
 
Image
 
Bartosz Konopka: Wiosną 2017 roku na półkach sklepów Decathlon pojawiła się nowa wersja buta Kalenji KIPRUN LD (Long Distance). Z zainteresowaniem przyglądałem się kolejnemu modelowi, gdyż w poprzednia para LD służy mi do dzisiaj bardzo intensywnie. W przeciągu roku zaliczyłem w niej już ponad 1000 kilometrów, w tym 5 dystansów maratońskich.

Na pierwszy rzut oka oba modele (stary i nowy) nie różnią się za wiele. Owszem, jaskrawe kolory kolejnej edycji przyciągają wzrok, natomiast po dokładnej analizie i porównaniu parametrów technicznych trzeba się sporo natrudzić, aby się zorientować, jakie zmiany wprowadzono.

Parametry techniczne
Model z 2017 roku to techniczna kalka poprzednich rozwiązań.
•    Amortyzacja – system K-Ring,
•    K-Only – system dopasowanie buta do różnych rodzajów stopy,
•    Specjalne dodatki do pianki podeszwy które zapewniają większą stabilność stopy oraz zwiększają amortyzację i oddawanie energii przy odbiciu.
W kwestii designu i detali w modelu z 2017 roku pojawia się:

1.    Nowa cholewka i wkładka:

Image

2.    Nowa siateczka oraz lekko zmieniony układ jej łączeń z gumowymi wzmocnieniami:
 
Image 

3.    Dominacja klejeń nad szyciem:

Image

Po przebiegnięciu pierwszych stu kilometrów w nowych LD naprawdę trudno jest znaleźć różnice, które byłyby znaczące dla użytkownika. Jedynym ważnym wnioskiem jest wrażenie, że są one jakby „milsze w dotyku”. Nowa wyściółka cholewki i wkładka, daje poczucie większego komfortu. Jest to jednak tylko i wyłącznie moje wrażenie z pogranicza estetyki, a nie bezpośredniej funkcjonalności. 

LD to wytrzymałe buty o sporej amortyzacji, doskonale spisujące się na długich trasach.  Będą z nich zadowoleni biegacze ciężcy i Ci, którzy lubią sporo amortyzacji pod piętą. Mankamentem tego buta jest waga (chociaż przy tej ilości amortyzacji i tak nie jest źle) 330 gram oraz duży drop – 10 mm.

W ogólnym podsumowania Kalenji KIPRUN LD to buty, które warto rozważyć jeśli chcemy kupić nową parę asfaltówek. Jak napisałem we wstępie, w poprzedniej parze biegam od roku i mam o niej jak najlepsze zdanie i uważam je za godne polecenia. Intuicyjnie wydaje mi się, że  z tym modelem będzie podobnie. Jedyną niewiadomą jest zachowanie się po dłuższym dystansie nowych klejeń i łączeń. To jednak będę mógł ocenić gdzieś w okolicach siedemsetnego kilometra. 

Na koniec zapraszam na film. Tak wyglądał test poprzedniego modelu:

Kilka słów o autorze:
Bartosz Konopka – ultramaratończyk, miłośnik biegów górskich i przełajowych. Autor videobloga Zwiedzanie Przez Bieganie  https://www.youtube.com/user/bongos0000 

{moscomment}