FOTORELACJA (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)
Strona Festiwalu Biegowego

Dział poświęcony zawodom

Image

8 września 2012 odbyła się „Życiowa Dziesiątka Taurona”, najszybsza dycha w Polsce! To już tradycja, że jest rozgrywana w Krynicy podczas Festiwalu Biegowego. Cała trasa biegu prowadzi z góry – z Krynicy do Muszyny. Czasy na niej osiągane są zdecydowanie lepsze niż w jakimkolwiek innym biegu o długości 10 km rozgrywanym w Polsce. Taki profil trasy jest tylko tutaj! W tym roku chętnych do pokonania dystansu było ponad tysiąc. III edycję zawodów ukończyło ostatecznie 1190 zawodników, czyli prawie 5 razy więcej niż podczas I edycji. Tak dynamiczny wzrost liczby uczestników świadczy o ogromnej popularności tego biegu.

Tuż przed startem – na deptaku krynickim -  biegacze mogli stać się na moment kibicami, bowiem parę minut przed startem na mecie pojawili się triumfatorzy biegu 7 Dolin, na 100 km.

W „Życiowej dziesiątce” wystartował ubiegłoroczny zwycięzca biegu Martin Mukule. Niestety tym razem lepszy od niego okazał się Polak - Ryszard Kłeczek, który zwyciężył osiągając czas 28: 43. Tuż za nim, na drugim miejscu uplasował się… Martin Mukule z czasem 28:48. Na finiszu doszło do przepychani między Polakiem i Kenijczykiem. Mukule złożył nawet protest, który ostatecznie nie został uwzględniony przez sędziów po obejrzeniu materiału filmowego z biegu. Trzeci na mecie pojawił się Jakub Burghardt (28:48).

Licznie zgromadzeni na mecie kibice mieli możliwość wysłuchania wielu ciekawych wywiadów przeprowadzanych na żywo z dobiegającymi zawodnikami. Udało się także namówić na krótki wywiad wyjątkową osobowość polskich biegów długich – Henryka Szosta, który pochodzi z Muszyny, a w tym roku na Olimpiadzie w Londynie zajął fantastyczne 9 miejsce na dystansie maratońskim, będąc jednocześni pierwszym Europejczykiem na mecie! Kibice mieli okazję posłuchać jego wrażeń z udziału w tym wielkim, sportowym wydarzeniu.