Image Radek Grabowski: 16 maja 2008 roku Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim wydał korzystny wyrok umożliwiający niepełnosprawnemu sportowcowi, Oskarowi Pistoriusowi, na start w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Pekinie.  Oskar Pistorius pochodzi z Pretorii. 22 lata temu urodził się z wadą rozwojową obu nóg polegającą na braku kości strzałkowych. Kiedy miał 11 miesięcy decyzją lekarzy amputowanu mu nogi poniżej kolan. Mimo nieszczęścia, jakie go spotkało, już od szkoły uprawiał różne dyscypliny sportowe: rugby, tenis, piłkę wodną i zapasy. Jest rekordzistą wśród niepełnosprawnych biegaczy na dystansie 100 (10,91), 200 (21,58) i 400 (46,56) m. Był uczestnikiem paraolimpiady w Atenach w 2004 roku, gdzie zdobył brązowy medal na 100 m i złoty na 200 m. 15 lipca 2007 roku na mitingu lekkoatletycznym IAAF wystartował jako pierwszy niepełnosprawny wśród sprawnych sportowców i korzystał ze specjalnych protez wykonanych z włókna węglowego.

To właśnie te protezy stały się problemem dla organizacji sportowych. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że konstrukcja protez umożliwia Oskarowi przewagę nad pełnosprawnymi sportowcami. Ten stan rzeczy spowodował, że jego start na igrzyskach w Pekinie stał pod olbrzymim znakiem zapytania, aż do 16 maja 2008 roku.

Jeżeli uzyska minimum czasowe kwalifikujące go do wzięcia udziału w igrzyskach, to jego występ będzie zapewne wielkim, medialnym wydarzeniem sportowym obserwowanym przez miliony ludzi na całym świecie. Jego start będzie miał także o wiele większy wymiar. Czy stanie się symbolem zwycięskiej walki człowieka z własnymi słabościami czy raczej wkraczamy w nową erę zmagań sportowych, które będą wyłącznie wyścigiem nowych technologii? Co myślicie?{moscomment}