ImageWojciech Szota: Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zastanawiają się nad sensem kontynuowania sztafety z płomieniem olimpijskim.
Ogień wędrując przez cały świat miał być symbolem jedności i pokoju. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej. Sztafeta z pochodnią, tam gdzie się pojawi, wzbudza społeczne niepokoje i protesty. Jakby tego było mało, ogień „na wszelki wypadek" został zgaszony w Paryżu, przez jednego z chińskich ochroniarzy, co podważa idee wędrówki płomienia z Grecji. Prezentujemy Wam video pokazujące ataki na uczestników olimpijskiej sztafety jakie miały miejsce w Londynie i Paryżu. Jednocześnie zapraszamy Was do dyskusji czy kontynuowanie sztafety ma nadal sens, czy jest już tylko farsą i próbą zachowania twarzy przez MKOL i organizatorów.

Znicz olimpijski po raz pierwszy zapłonął podczas Igrzysk w Amsterdamie w 1928 r.Zwyczaj przenoszenia ognia przez sztafetę biegaczy z antycznej Olimpii przez Ateny do miasta kolejnych igrzysk praktykowany jest od Olimpiady w Berlinie w 1936 roku. Autorami pomysłu wzniecenia ognia od promieni słonecznych w ruinach świątyni Hery za pomocą wklęsłego zwierciadła a następnie przenoszenia go do kraju organizatora Igrzysk byli dwaj naukowcy: Grek Ioannis Ketseas i Niemiec Carl Diem.

W historii Igrzysk zdarzyło się już dwukrotnie, że płomień zgasł, ale odbywało się to z przyczyn naturalnych: ulewa w Montrealu - 1976 i porywisty wiatr w Atenach - 2004. Teraz jednak miało miejsce celowe działanie i to spowodowane agresją tych, którzy mieli witać sportowców.

Idea olimpijska wiele razy była już wystawiana na próbę. W Berlinie - 1936 r. zmierzyła się z hitlerowska propagandą, w Monachium - 1972 uderzyli terroryści, zimna wojna okaleczyła Igrzyska w Moskwie - 1980 i Los Angeles - 1984. My mamy nadzieję, że duch olimpizmu jednak tak jak dotąd i z tej opresji wyjdzie zwycięsko.

Atak na sztafetę w Londynie 

Próba zgaszenia płomienia gaśnicą w Londynie 

Wydarzenia w Paryżu{moscomment}