ImageStrona Boston Marathon

Wojciech Szota: Trudno uwierzyć ale początki Maratonu Bostońskiego sięgają XIX wieku i pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach, które stały się inspiracją dla Johna Grahama i Herberta H. Holtona.
W zorganizowanym przez nich w 1897 roku biegu na dystansie 40 kilometrów wzięło udział 15 biegaczy. Historycznym zwycięzcą został John J. McDermott z Nowego Jorku. Na pokonanie - wtedy jeszcze niepełnej maratońskiej trasy - potrzebował 2:55:10. Ta jedna z najsławniejszych imprez biegowych świata, w której aby pobiec trzeba legitymować się odpowiednim rekordem życiowym, odbyła się w miniony poniedziałek (19.04.2010) już po raz 114. Zwyciężył Kenijczyk Robert Kiprono Cheruiyot ustanawiając nowy rekord trasy 2:05.52. Jego dominacja podczas biegu nie podlegała dyskusji natomiast wśród Pań decydujące rozstrzygnięcia...  jak to zwykle w Bostonie były bardzo dramatyczne...

Na 35 kilometrze z przewagą ponad minuty prowadziła 27-letnia Etiopka Teyba Erkosso. Wtedy na punkcie odżywczym chwyciła dwie butelki, które szybko wypiła. Okazało się to brzemienne w skutkach. Zmęczony organizm zbuntował się i odpowiedział ciężkimi dolegliwościami żołądkowymi. Od tej chwili jej przewaga drastycznie malała z każdym kilometrem. Do ataku ruszyła Rosjanka Tatiana Puszkariewa. Dzielna Etiopka z trudem ale jednak wytrzymała ostatnie kilometry i zwyciężyła z przewagą zaledwie 3 sekund (2:26.12). Po biegu powiedziała: „W zwycięstwo uwierzyłam dopiero po przekroczeniu mety ponieważ byłam pewna - Puszkariewa musi mnie dogonić".

Można powiedzieć, że tradycji stało się zadość. Dwa lata temu Etiopka Dire Tune o dwie sekundy pokonała Rosjankę Alewtinę Biktimirową... a na ostatnich metrach jeszcze prawie zderzyła się z kamerzystą. Rok później los odwrócił się od Tune choć kilkanaście metrów przed metą mogło się wydawać, że historia się powtórzy. Ostatecznie przewaga zwycięskiej wtedy Kenijki Saliny Kosgei wyniosła sekundę a wyczerpana Tune zemdlała tuż po minięciu mety.

Zmagania Pań w Bostonie mają swoją dramaturgię ale trudno się dziwić skoro jest to miejsce gdzie po raz pierwszy w historii kobieta ukończyła maraton. W 1966 roku Roberta "Bobbi" Gibb przebiegła poza konkurencją cały dystans. Rok później Kathrine Switzer już oficjalnie pokonała dystans maratoński w 4 godziny i 20 minut. Choć dziś wydaję się to niewiarygodne, to wtedy te wyczyny wywoływały oburzenie. Biegające panie, sędziowie próbowali nawet ściągać z trasy. W 1991 roku  zwyciężyła tutaj Wanda Panfil.

W Bostonie nawet nagroda finansowa za zwycięstwo wśród mężczyzn i kobiet jest taka sama i wynosi 150 tys. dolarów. W tym roku Kenijczyk Robert Kiprono Cheruiyot otrzyma jeszcze dodatkowo premię 25 tys. dolarów za pobicie rekordu trasy. Jak zapowiedział nagrodę przeznaczy na zakup krów na swojej 50-hektarowej farmie w Eldoret w Kenii:) Kenijscy biegacze w ogóle bardzo polubili Boston ponieważ zwyciężali tu siedemnastokrotnie w ostatnich dwudziestu edycjach.

Bardzo dobrze spisali się także kenijscy weterani. Najszybszy 41-letni James Kosgei osiągnął wynik 2:17:28 pokonując 47-letniego Reuben Chesang, który minął metę z czasem 2:21:15.