Kenijczyk Eliud Kipchoge zwyciężył w  44. Maratonie Berlińskim w minioną niedzielę  (24.09.2017). W maju (06.05.17) pobiegł on najszybciej w historii dystans maratonu, uzyskując wynik 2:00:25. Wydarzenie  to odbyło się  na włoskim torze wyścigowym Monza, w ramach projektu firmy Nike pod nazwą  "Breaking2", mającego udowodnić, że człowiek jest zdolny do złamania bariery dwóch godzin.

Ten imponujący wynik, jak wiemy, nie był jednak uznany za rekord świata. Podczas próby Eliud Kipchoge korzystał z rotacyjnie zmieniających się pacemakerów, którzy zmieniali się po każdym okrążeniu toru Monza (2,4 km), bezpośrednio do ręki otrzymywał też napoje. Ponadto projekt nie miał rangi oficjalnych zawodów i nie planowano kontroli antydopingowej, itp.

National Geographic wyprodukował we współpracy Nike, film dokumentalny o tym wydarzeniu, który jest ogólnodostępny i przestawia przebieg oraz kulisy tego ambitnego projektu.Podczas Maratonu Warszawskiego doszło do dramatycznych wydarzeń na finiszu rywalizacji pań. Podobna słabość dotknęła najlepszego niemieckiego maratonczyka - Philippa Pfliege. Około 3 km przed metą 44. Maratonu Berlińskiego nie był on w stanie kontynuować rywalizacji.  Niemiecki biegacz zataczał się i wyglądał na całkiem nieprzytomnego. Jeśli weźmiemy pod uwagę, ze Warszawę i Berlin dzieli tylko 500 km, to można wywnioskować, że wczoraj pogoda jednak nie do końca sprzyjała biegaczom. Wysoka wilgotność powietrza i mżący deszcz niestety nie każdemu służy. Na mecie w Warszawie słyszeliśmy jednak też wiele entuzjastycznych opinii odnośnie pogody.

Więcej o drodze św. Jakuba

Facebook - Robert Celiński
Facebook - Adrian Dmoch

Image 

Kim jesteśmy?

Robert Celiński (z lewej) - pięciokrotnie startował w Tenzing Hillary Everest Marathon, czterokrotnie uzyskując tytuł najlepszego zagranicznego zawodnika. Posiada 14 medali Mistrzostw Świata Masters w biegach długich i średnich. Plany na przyszłość to startowanie w najbardziej ekstremalnych biegach świata. Cel - walka o zwycięstwo.

Adrian Dmoch (z prawej) - pracuje w agencji reklamowej jako art director. Współautor wielu reklam telewizyjncyh. Zdjęcia jego autorstwa były publikowane w magazynach drukowanych i w wielu artykułach internetowych.

W 2016 zrealizował swój pierwszy długometrażowy film dokumentalny ChasingTheBreath , którego jest reżyserem, autorem zdjęć i montażystą:

Co chcemy zrobić?

Robert - chcę przebiec ponad ponad tysiącletni szlak pielgrzymkowy św. Jakuba, z Biarritz do Santiago de Compostela - 800 km w około 20 dni. Wybrałem trudniejszy wariant północny tzw. Camino del Notre, którego trasa jest zdecydowanie bardziej wymagająca ze względu na pagórkowate ukształtowanie terenu.

Adrian - towarzysząc Robertowi na rowerze, będę dokumentować jego biegową drogę, a przy okazji rozmawiając z innym napotkanymi pielgrzymami będę szukał odpowiedzi na pytania czym jest wiara dzisiejszych czasach, po co ludzie pielgrzymują, jakie niosą intencje - o czym zrobie poźniej film dokumentalny.

 
 
32-letni Kenijczyk Eliud Kipchoge pobiegł najszybciej w historii dystans maratonu, uzyskując wynik 2:00:25. Wydarzenie odbyło się  na włoskim torze wyścigowym Monza w ramach projektu firmy Nike pod nazwą  "Breaking2", mającego udowodnić, że człowiek jest zdolny do złamania bariery dwóch godzin. Ten imponujący wynik nie będzie jednak uznany za rekord świata. Podczas próby Eliud Kipchoge korzystał z rotacyjnie zmieniających się pacemakerów, którzy zmieniali się po każdym okrążeniu toru Monza (2,4 km), bezpośrednio do ręki otrzymywał też napoje. Ponadto projekt nie miał rangi oficjalnych zawodów i nie planowano kontroli antydopingowej.

Obok Eliuda Kipchoge, do walki o nieśmiertelną sławę ruszyli Etiopczyk Lelisa Desisa i Erytrejczyk Zersenay Tadese. Tempo biegu na dwie godziny wyznaczała laserowa linia generowana przez samochód jadący przed zawodnikami. Desisa i Tadese wytrzymali tylko niespełna połowę dystansu. Natomiast Eliuda Kipchoge jeszcze na 35. kilometrze tracił jedynie pięć sekund.

Firma Nike na tę okazję przygotowała specjalne buty i już zapowiada, że to nie koniec projektu. Na razie jednak rekord świata należy wciąż do innego Kenijczyka Dennisa Kimetto - 2:02:57 i ustanowiony został podczas 41. BMW Berlin Marathonu - 28.09.2014. Poniżej prezentujemy międzyczasy Eliuda Kipchoge.


Image

Wojciech Szota: W tym roku odbyły się już wszystkie najważniejsze maratony uliczne w Polsce. W związku z tym tradycyjnie postanowiliśmy podsumować ten rok pod kątem frekwencji, co zwykle jest dość miarodajnym czynnikiem, świadczącym o sile i atrakcyjności imprezy. W naszym zestawieniu liczyliśmy uczestników, którzy osiągnęli metę. Oczywiście duża grupa zawodników robiła to kilkakrotnie, jak choćby redaktorzy serwisu Maratończyk.pl.

Liderem drugi rok z rzędu pozostaje Orlen Warsaw Marathon, na mecie warszawskiego biegu cieszyło się 6 590 zawodników, jednak  impreza i tak zanotowała 10 % spadek uczestników. W dwudziestu najważniejszych imprezach wystartowało w sumie 39 327 zawodników, co w stosunku do zeszłego roku i liczby 39 740 sprawia, że musimy odnotować 1% spadek.

Image

W Nowym Jorku (Armory NYC Indoor Marathon) w minioną sobotę (09.04.2016) ustanowione zostały nieoficjalne rekordy świata w maratonie w hali. Ich autorami są Amerykanie Malcolm Richards (2:21:55) i Allie Kieffer (2:44:43). Rezultaty zostały osiągnięte na 200-metrowej bieżni. Dla nas jest to o tyle interesujące, że poprzednie rekordowe dokonanie wśród kobiet należało do Polki Moniki Kalicińskiej, która  w 2014 roku, w Toronto osiągnęła wynik 2:53:53.

Malcolm Richards, który jest nauczycielem w San Francisco musiał pokonać 210 okrążeń. Nagrody nie były imponujące. Pierwsza trójka zarobiła odpowiednio: 1000, 500 i 250 dolarów. Jednak premia za rekord świata wynosiła 5000 dolarów. W zawodach startowało ok. 200 zawodników.

 
Image
Wanda Panfil

Wanda Panfil  - jedyna w historii Polski mistrzyni świata w biegu maratońskim - opowiada o swoich sportowych dokonaniach Marcinowi Janiszewskiemu (rzecznikowi prasowemu MCS Wrocław).

Marcin Janiszewski: Jakie były początki Pani kariery, w którym maratonie zaliczyła Pani swój pierwszy start?

WANDA PANFIL: – Początki mojej kariery były bardzo trudne. Wstawałam każdego dnia 4.30, musiałam iść 5 km przez las do przystanku na pociąg. Nieważne było, czy padał śnieg, deszcz, czy świeciło słońce. W każdych warunkach pokonywałam 20 km pociągiem i czekałam na lekcję godzinę, następnie 8 godzin lekcyjnych w szkole i bezpośrednio po nich treningi w moim klubie Lechia Tomaszów Mazowiecki. Potem powrót do domu codziennie bardzo późnym wieczorem. I tak przez ponad cztery lata. Treningi początkowo były dosyć lekkie, mój organizm adaptował się do wysiłku. Co najważniejsze, miałam fajnego trenera Karola Włodarczyka, który tak konstruował jednostki treningowe, by bieganie sprawiało mi radość. Zaczęłam od dystansów średnich: 800 m, 1500 m i stopniowo wydłużałam dystans aż do królewskiego, jakim jest maraton. Pierwszy mój start maratoński to Berlin Maraton. Wspominam go świetnie, ponieważ nie wiedziałam do końca, jak będzie, jak mój organizm zniesie tak długi wysiłek. Przez to, że nie wiedziałam co mnie czeka, pewnie też mniej się stresowałam. Jak się okazało, pobiegłam na bardzo wysokim poziomie, ustalając mój pierwszy rekord Polski w maratonie. Ponadto zajęłam drugą pozycje open. Ten świetny występ zapewnił mi kwalifikację olimpijską do Seulu.

Pełna Prezentacja wyników badania "Zwyczaje biegaczy w Polsce" (pdf)

Image

Niedawno informowaliśmy, że agencja badawcza PBS przeprowadziła analizę rynku biegowego na zlecenie PKO Banku Polskiego. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej przy pomocy strony WWW) w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów. Wyniki były dość ciekawe. Teraz publikujemy dane dla województwa mazowieckiego.

Bieganie jest w Polsce bardzo popularne, również w województwie mazowieckim. Co czwarty biegacz z tego regionu bierze udział w imprezach masowych, wśród który najatrakcyjniejsze okazały się Bieg Niepodległości i Bieg Powstania Warszawskiego. 75% respondentów uprawia ten sport nie dłużej niż 5 lat, w tym 28% krócej niż rok. Połowa trenuje 2-3 razy w tygodniu, głównie wieczorem. Kolejne 24% - częściej.

Kiedy biegają? Zazwyczaj wieczorem (58%), a co piąty preferuje jogging o poranku (22%). Bieganie to sport całoroczny – 75% badanych w województwie mazowieckim (i 83% w całej Polsce) robi to bez względu na porę roku, co trzeci nawet przy niesprzyjającej pogodzie (37%). Wśród osób biegających jedynie w wybranych porach roku najpopularniejszym czasem na to jest lato i wiosna (85%). Ponad połowa trenuje samotnie (55%). Dla pozostałych najczęstszym towarzystwem są przyjaciele i znajomi (22%), partner (15%) lub zwierzę (11%).Podczas noworocznych zawodów w Japonii, kenijski biegacz Paul Kuira, został przewrócony przez psa, który nagle wbiegł w grupę zawodników. Kuira mimo dość poważnie wyglądającego upadku szybko się "pozbierał", jednak nie był już w stanie dogonić czołowej grupy. Strata była tym bardziej dotkliwa ponieważ Kenijczyk uczestniczył w zawodach sztafetowych. Impreza New Year Ekiden Championship (01.01.2016) to prestiżowa noworoczna rywalizacja między japońskimi korporacjami. Drużyny liczą po siedmiu zawodników i startują na dystansie 100 kilometrów w Maebashi, w prefekturze Gunma. Poszczególne zmiany wynoszą od 8,3 km do 22 km. Paul Kuira reprezentował team Konica Minolta. W zawodach zwyciężył zespół Toyoty (4:52:15), a Konica Minolta zajęła ostatecznie drugie miejsce z niewielką startą (4:52:36).

Tego typu sztafetowe biegi są popularne w Japonii i związane są z etosem pracy oraz poświęcenia na rzecz swoich firm. Sama nazwa  Ekiden wywodzi się z Japonii i przeszłości oznaczała system komunikacji oparty o zmiany kurierów i koni. Choć nie widać tego na powyższym filmie, to mimo kontraktowania obcokrajowców, zdecydowaną większość zawodników stanowią rodowici Japończycy. Pod tym linkiem możecie zobaczyć sylwetki biegaczy teamu Konica Minolta wraz z rekordami życiowymi.

Image
Fo. Facebook Mark Zuckerberg

Jakie postanowienia noworoczne może mieć założyciel Facebooka i jeden z najbogatszych ludzi na świecie – Mark Zuckerberg? Okazuje się, że postanowił rozpocząć swoją przygodę z bieganiem i nawet zaplanował sobie kilometraż na bieżący rok. Otóż 31-letni Zuckerberg chce przebiec dokładnie 365 mil czyli ok. 587,5 km. Informacją tą oczywiście podzielił się 4 stycznia na Facebooku: „Mam już swoje sportowe wyzwanie na rok 2016. Zamierzam przebiec 365 mil i chciałbym aby jak najwięcej osób dołączyło do mnie”. W związku z tym Zukerberg założył publiczną grupę dyskusyjną „A Year of Running” , do której w tej chwili zapisało się blisko 90 tys. użytkowników Facebooka.

Dlaczego akurat 365 mil? Nietrudno zgadnąć, że chodzi o dni roku. Zukerberg dodaje: „To bardzo dużo biegania, ale to nie jest szaleństwo. To zaledwie mila dziennie i w umiarkowanym tempie, to mniej niż 10 minut biegania”. Czy to faktycznie dużo biegania, zapewne wielu czytelników maratończyka uśmiechnęło by się z politowaniem… ale biegać codziennie, to chyba będzie faktycznie duże osiągnięcie. Mimo talentów twórcy Facebooka nie wróżymy powodzenia. Chętni mogą coś doradzić Zuckerbergowi oczywiście na Facebooku .

Image

Agencja badawcza PBS przeprowadziła analizę rynku biegowego na zlecenie PKO Banku Polskiego. Z kilkoma tezami się nie zgadzamy, ale tekst jest warty przeczytania i wyrobienia swojej własnej opinii. Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej przy pomocy strony WWW) w dniach 4-31 sierpnia 2015 roku przez agencję badawczą PBS na ogólnopolskiej próbie 3232 internautów:

Bieganie jest w Polsce bardzo popularne. Nie dziwi nas widok biegających na ulicach, w lesie, rano, wieczorem, latem i zimą. Uczestniczymy w imprezach masowych i lubimy chwalić się dobrym wynikiem oraz medalem, wrzucając fotki na Facebooka czy Instagram. Chętnie bierzemy też udział w akcjach charytatywnych podczas biegów. PKO Bank Polski, który od kilku lat realizuje autorski program „PKO Biegajmy razem” zbadał zwyczaje biegaczy w Polsce i postanowił podzielić się jego wynikami.28-letni Kenijczyk Julius Njogu pojawił się nagle na ostatnim kilometrze maratonu w Nairobi (Standard Chartered Nairobi Marathon - 25.10.15). Na mecie przy entuzjazmie kibiców i spikera zgromadzonych na Nyayo National Stadium, skutecznie finiszował w walce o drugie miejsce, uzyskując "teoretyczny" czas 2:13:25. Za ten wyczyn należała się regulaminowa premia w wysokości 5800 euro. Spiker nawet wykrzyczał na mecie, że "ktoś właśnie zarobił pieniądze". Jednak już po chwili zaczęły się wątpliwości. Julius Njogu jednak uparcie starał się przekonać, że przebiegł cały maraton i na dowód tego nawet ściągał buty, aby pokazać pęcherze na stopach. Wtedy dyrektor imprezy Ibrahim Hussein, były zwycięzca takich maratonów jak Boston i Nowy Jork, stwierdził że obserwował walkę na trasie od początku do końca i nie widział Njogu. Jego słowa potwierdził też zapis telewizyjny. Organizatorzy nie byli wyrozumiali i oszukujący biegacz został aresztowany.

Przy dzisiejszych możliwościach technicznych jak chipy, kamery i dużym zainteresowaniu kibiców trudno uwierzyć, że ktoś może liczyć na powodzenie takiego oszustwa. Jednak w przypadku maratonu w Nairobi, nie jest to aż tak niecodzienne zdarzenie. W 2013 roku za podobny czyn zdyskwalifikowano dwie kobiety, które również "osiągnęły" miejsce na podium.

Jednym z najsłynniejszych oszustów był Sergio Motsoeneng, który w 1999 roku zamienił się na 87-kilometrowej trasie Ultramaraton Comrades... ze swoim bratem bliźniakiem. W "genialnym" planie zawiódł drobny szczegół. Bracia mieli różne zegarki i nosili je na rożnych rękach. Sergio Motsoeneng otrzymał 10-letni zakaz startu w imprezie. Powrócił w 2011 roku zajmując świetne trzecie miejsce. Test antydopingowy wykazał jednak obecność niedozwolonych środków... i  Motsoeneng otrzymał kolejną dyskwalifikację.

Image

Wojciech Szota: Sezon maratoński w Polsce właściwie kończy się wraz z imprezą w Poznaniu. Z większych biegów pozostał jeszcze tylko maraton w Toruniu (25.10), dlatego możemy się pokusić o pierwsze podsumowania.

Największym polskim maratonem w roku 2015 jest Orlen Warsaw Marathon z 7361 biegaczami na mecie. Pozycję lidera stracił inny warszawski maraton organizowany przez Fundację Maratonu Warszawskiego. To drugi rok z rzędu kiedy ta impreza traci uczestników na rzecz OWM. Jeszcze w 2013 roku metę maratonu "Fundacji" osiągnęło 8506 biegaczy, ale już wtedy można było przewidywać, że ze swoim potencjałem finansowym i organizacyjnym impreza Orlenu ma szansę zająć pozycję lidera.

Swój stan posiadania obronił Poznań i powoli zbliża się do liczby uczestników jesiennej imprezy w Warszawie. Z dużych imprez oprócz OWM, tylko Wrocław Maraton zanotował pokaźny wzrost, bo o aż 24 %, co pozwoliło mu niespodziewanie wyprzedzić Cracovia Maraton i zająć czwarte miejsce w sezonie 2015.

FOTORELACJA (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)
Strona imprezy
Dział - ciekawostki

Image

Maratończyk.pl wybrał się na pierwszy etap tegorocznego Tour de Pologne w Warszawie i podejrzał jak wygląda zaplecze kolarskiej kolumny. Zobaczyliśmy autokary najlepszych zespołów świata i mogliśmy obserwować ostanie chwile przygotowań przed startem. Nie zabrakło nas także na trasie, finiszu i dekoracji. Zapraszamy do oglądania kulis największego wyścigu w Europie Środkowo-Wschodniej!Premiera "The BOSTON Story" przewidziana jest na 2016 rok. To pierwszy tego typu dokument o Maratonie Bostońskim. Twórcy obecnie zaprezentowali trailer, który możecie zobaczyć powyżej. Jednym z głównych realizatorów jest Jon Dunham. Zasłynął on filmem Spirit of the Marathon, opowiadającym o przygotowaniach sześciu uczestników - nowicjuszy i zawodników elity, do Chicago Marathon w 2005 roku. Jedną z bohaterek była wtedy Deena Kastor, która trenując po ciężkiej kontuzji zwyciężyła w rywalizacji kobiet.

Film ma być dokumentem przybliżającym całą historię, tego najstarszego corocznie organizowanego biegu maratońskiego na świecie. Maraton w Bostonie naznaczony został tragicznymi wydarzeniami w 2013 roku, kiedy wybuch bomby spowodował śmierć 3 osób, a 264 zostało rannych. W filmie zobaczymy determinację osób dotkniętych przez zamachy, zmaganie z tragedią i solidarność społeczności biegowej.

Boston Marathon to także bogata historia i prestiż. Trudno uwierzyć, ale początki Maratonu Bostońskiego sięgają XIX wieku i pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach. W zorganizowanym od 1897 roku biegu na dystansie 40 kilometrów wzięło udział 15 biegaczy. Historycznym zwycięzcą został John J. McDermott z Nowego Jorku. Na pokonanie - wtedy jeszcze niepełnej maratońskiej trasy - potrzebował 2:55:10. Ta jedna z najsławniejszych imprez biegowych świata, w której aby pobiec trzeba legitymować się odpowiednim rekordem życiowym.

Zmagania Pań w Bostonie mają swoją dramaturgię. W Bostonie po raz pierwszy w historii kobieta ukończyła maraton. W 1966 roku Roberta "Bobbi" Gibb przebiegła poza konkurencją cały dystans. Rok później Kathrine Switzer już oficjalnie pokonała dystans maratoński w 4 godziny i 20 minut. Choć dziś wydaję się to niewiarygodne, to wtedy te wyczyny wywoływały oburzenie. Biegające panie, sędziowie próbowali nawet ściągać z trasy. W 1991 roku  zwyciężyła tutaj Wanda Panfil.

Image

Rynek amerykański wyznacza trendy biegowe dla całego świata więc zawsze warto mu się przyglądać. W maju ogłoszono roczne statystyki (Running USA Annual Marathon Report) dotyczące maratońskiego roku 2014, w Stanach Zjednoczonych. Główny wniosek jest taki, że liczba uczestników na tak dojrzałym rynku jak amerykański, nadal wzrasta. W roku 2014 w około 1200 maratońskich imprezach, na mecie zameldowało się dokładnie 550,637 biegaczy. To wzrost w stosunku do 2013 roku, kiedy ta liczba wyniosła 541 tysięcy i oczywiście jest to także rekordowy wynik w historii amerykańskiego maratonu.

Pozostałe dane są także ciekawe. Nadal niewielką przewagę mają mężczyźni, którzy stanowią 57% maratończyków (311,366), przy 43% (239,271) pań.
Panowie biegają też szybciej, choć wraz ze wzrostem startujących, średnia czasów zwiększa się dla obu grup. Średni wynik mężczyzn to 4:19:27, a kobiet 4:44:19.

Biegają też coraz starsi - 48% (264,305) to biegacze mający co najmniej 40 lat.

Ciekawe wypada porównanie z 1980 rokiem, kiedy maraton biegali nieliczni "fanatycy". Wtedy metę osiągnęło 25 tys. biegaczy, a udział mężczyzn wyniósł 90%. Oczywiście biegano bardzo szybko. Średnio panowie osiągali czas 3:32:17, a odważne panie 4:03:39.

Image

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wspólnie z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki przeprowadził badanie na próbie około 2 tys. dorosłych Polaków, w marcu 2015 roku. Główny wniosek, to ogromna popularność biegania zadeklarowana przez prawie 22% respondentów.

Do tego typu badań na pewno trzeba podejść z pewnym dystansem, ale z wynikami zapoznaliśmy się z ciekawością. Ostrożność warto zachować, mając w pamięci zwłaszcza zeszłoroczne próby narzucenia środowisku biegowemu, takich regulacji jak choćby "Karta Biegacza" czy obowiązkowe ubezpieczenia.

Nasze wątpliwości wzbudza na przykład staż biegowy uczestników próby. Okazuje się, że 35% respondentów biega już 5 lat i więcej, a w sumie 58%,  przynajmniej 3 lata. To wynik wiarygodny może dla czytelników Maratończyka.pl, każdy jednak widział, że ulice zapełniły się biegaczami całkiem niedawno. W dodatku badanie pokazuje, ze najliczniejszą grupę (40,4%) stanowią ludzie w wieku 18-24 lata i w sumie 76,9% do 34 roku życia... chyba zaliczony został sprawdzian na WF-ie i bieg do autobusu, aby mieć tak długi staż biegowy.

Ponadto najczęściej rozpoznawaną marką z poza branży sportowej,  jaką wskazują miłośnicy biegania, jest wiodąca firma ubezpieczeniowa.

Głośno zrobiło się w mediach o dwunastoletniej Blance Ramirez, Amerykance z meksykańskimi korzeniami, która w niecały rok przebiegła 7 maratonów na 7 kontynentach. Swoją przygodę z bieganiem rozpoczęła dwa lata wcześniej – w wieku zaledwie 10 lat.

Do tego wyczynu przygotowywała się przez dwa lata startując najpierw na krótszych dystansach. Kiedy z powodzeniem ukończyła półmaraton, pojechała aby przebiec swój pierwszy maraton do Los Angeles. W ten sposób rozpoczęła się jej międzykontynentalna przygoda.

Dziewczynka z determinacją dążyło do założonego przez siebie celu. Jej udział w przedsięwzięciu miał dodatkowo wesprzeć fundację Operation Smile, zbierającą fundusze na operacje dzieci urodzonych z wadą rozszczepienia warg i podniebienia. Rodzice od początku wspierali pasję córki i są dumni z jej ambicji.

Image

... Do takiego wniosku doszli duńscy naukowcy pod kierownictwem Jensa Jakoba Andersena z Copenhagen Business School. Zespół przeanalizował prawie 2 miliony wyników, ze 131 maratonów jakie odbyły się w ostatnich latach (2008-14). Wnioski są zaskakujące i pokazują, że kobiety lepiej rozkładają siły na trasie biegu. Statycznie ta efektywność jest lepsza o 18,69 procent od mężczyzn. Na przykład kobiety biegną wolniej drugą połowę dystansu o 11 procent czasu, podczas gdy mężczyźni o 14 procent.

Zjawisko to można wytłumaczyć na dwa sposoby. Hipoteza "fizjologiczna" przekonuje, że dzieje się tak poprzez lepsze i szybsze spalanie tkanki tłuszczowej oraz większą odporność kobiet na wysokie temperatury. Druga teoria dotyczy psychologii. Panie są bardziej racjonalnie i lepiej oceniają swoje możliwości, podczas gdy panowie pod wpływem emocji stawiają sobie fantastyczne i nieosiągalne cele.

Za nami wszystkie duże maratony polskie w tym roku. Warto pokusić się o małą analizę. Wyznacznikiem rangi maratonu z reguły jest frekwencja, później wyniki sportowe, poziom organizacji, zainteresowanie sponsorów, mediów itp. Dlatego porównujemy wyniki maratonów pod kątem uczestników. Nie przypadkiem się mówi, że biegacze głosują nogami.

Image

Niespodzianką jest, że Maraton Warszawski stracił swoją pozycję dominatora. Różnica pomiędzy Warszawą i Poznaniem jest na tyle nieznaczna, że można wziąć pod uwagę także inne czynniki i zastanowić się gdzie w tym roku jest maratońska stolica Polski.

Przez lata to Poznań organizował największy maraton w Polsce, co było swego rodzaju ewenementem, ponieważ zwykle taka impreza jest w stolicy, ewentualnie w największym mieście danego kraju. Gdy palmę pierwszeństwa przejął Maraton Warszawski wydawało się, że różnice będą się tylko pogłębiać. Pojawienie się drugiej dużej imprezy w Warszawie (Orlen Maraton) sprawiło, że taka rywalizacja jest nadal aktualna. Ponadto znaczne zyski zanotowały Kraków i Wrocław. "Urosły" również Dębno i Łódz, ale małym zawsze łatwiej zyskać procentowo.Na grudzień 2014 roku planowana jest premiera filmu "Unbroken" opowiadającego o niesamowitych przeżyciach Louisa Zamperiniego - amerykańskiego biegacza, pilota w czasie II wojny światowej, więźnia japońskiego obozu i w końcu wychowawcy zagrożonej młodzieży oraz ewangelizatora. Niestety bohater tej opowieści zmarł kilka dni temu - 2 lipca 2014, dożywając wieku 97 lat.

Zamperini miał życie, które na pewno mogłoby posłużyć na scenariusze kilku filmów. Na igrzyskach w Berlinie w 1936 r. zajął ósme miejsce w biegu na 5000 m. Ostatnie okrążenie przebiegł najszybciej z całej stawki, imponując piorunującym finiszem. W "nagrodę" Adolf Hitler zaprosił go do swojej loży uścisnął mu rękę. Zamiast w kolejnych igrzyskach, Zamperini wziął udział w wojnie na Pacyfiku.

Podczas jednego z lotów jego B-24 Liberator otrzymał od japońskich myśliwców "Zero", 594 trafienia. Inna misja, po awarii maszyny skończyła się jednak w wodach oceanu. Wraz z dwoma ocalałymi członkami załogi, Zamperini spędził na małej gumowej tratwie 47 dni. Rozbitkowie łowili ryby i łapali albatrosy. Potrafili przetrwać 7 dni nic nie pijąc i czekając na deszcz. Dookoła krążyły rekiny. Ostrzelał ich japoński bombowiec, który czterokrotnie ponawiał atak, dziurawiąc tratwę. Po wojnie Zamperini powie, że był zbyt zajęty kombinowaniem, jak przetrwać, aby martwić się czy umrze. Jeden z jego towarzyszy, nie mający takiej determinacji zmarł po 33 dniach.

 
Image
 
W tym roku po raz drugi zostali wyłonieni laureaci Śladu Biegacza. Inicjatywa powstała w Sobótce, gdzie po raz drugi w Alei Sław Biegania przed hotelem Sobotel ślady stopy pozostawiły gwiazdy biegów: Wanda Panfil - mistrzyni świata w maratonie; Adam Kszczot - aktualny halowy wicemistrz świata na 800 m, Jerzy Skarżyński - wybitny maratończyk i  najbardziej ceniony w Polsce autor książek o tematyce biegowej oraz Jan Morawiec – aktualny mistrz świata w maratonie w kategorii M 80. W I edycji 2012 swój ślad zostawili w Sobótce: Izabela Zatorska, Henryk Szost, Henryk Załęski, Waldemar Cierpiński oraz Bogusław Mamiński.

Rozmawiamy z Jurkiem Skarżyńskim, który wziął udział w uroczystości odsłonięcia Śladów Biegacza.

Maratończyk.PL, Dorota Świderska:
Jurku bardzo się cieszymy, że jesteś w gronie laureatów. Zasłużyłeś na taki zaszczyt. Co wiesz o tej zacnej inicjatywie? Kto był pomysłodawcą Alei Sław Biegania?

Jerzy Skarżyski: Sobótka "stała" kolarstwem, bo od lat istnieje tam prężny klub kolarski, a sławy kolarstwa mają tam już wcześniej "swoją" Aleję Sław, bardziej "bogatą" od tej biegaczy (każdy laureat ma tam swój wielki kamień). Ale znany himalaista, pływak długodystansowy i nurek - Bogusław Ogrodnik, który od kilku lat mieszka koło Sobótki, rzucił hasło Alei Sław Biegania. No i ruszyła... 


W naszej redakcji zdania na temat biegania tak młodych osób są podzielone, jednak trudno nie zauważać takich wyczynów. Dziewięcioletni Will Stone ukończył w minioną niedzielę (23.02.2014) - Gasparilla Distance Classic Half Marathon na Florydzie - w czasie 1:41:07. Według Światowego Stowarzyszenia Statystyków Biegów Ulicznych i Długodystansowych - ARRS (Association Of Road Racing Statisticians) jest to nawet rekord świata dziewięciolatków. Poprzedni należał do Andersa Trygga i został ustanowiony w 1984 roku - 1:41:45. Młody rekordzista większość dystansu przebiegł ze swoim ojcem Williamem Stone'm seniorem. Tempo biegu taty jednak było za wolne dla rezolutnego dziewięciolatka, dlatego ostatnie kilometry pokonywał samotnie. Ostatecznie ojciec stracił do syna blisko 2 minuty.

Zdjęcia z tego wydarzenie możecie zobaczyć na witrynie "Tampa Bay Times ". Wynik imponujący, ale wątpliwości pozostają czy to najlepsza forma rekreacji dla dziewięcioletniego chłopca. Z drugiej strony są tacy co twierdzą, że to sprawa wyłącznie indywidualnych predyspozycji organizmu. Jesteśmy jak zwykle ciekawi Waszej opinii.

Image

Kilka dni temu opublikowany został raport  Światowego Stowarzyszenia Statystyków Biegów Ulicznych i Długodystansowych - ARRS (Association Of Road Racing Statisticians). Kilka tabel jest wyjątkowo ciekawych, zwłaszcza z perspektywy polskiego rynku biegowego. Pod względem osób, które ukończyły maraton, Polska awansowała na 8. pozycję na świecie z wynikiem 36 533. Oczywiście w tej liczbie niektórzy biegacze są zliczeni kilkukrotnie. Nad statystyką pracują mocno redaktorzy maratończyka.pl. biegając ok 10 maratonów rocznie. Zdecydowana większość to jednak debiutanci z jednym maratonem na koncie w roku. W tej klasyfikacji nie mają sobie równych Stany Zjednoczone z liczbą 552 761 tzw. finiszerów. Na drugim miejscu plasuje się Japonia 238 470, na trzecim Niemcy 115 855. Warto Jednak zauważyć, że w "kultowych" maratonach dużą liczbę stanowią obcokrajowcy.

W minionym roku aż w 269 maratonach na świecie sklasyfikowano ponad 1000 biegaczy. Podobnie jak w latach ubiegłych najwyższą lokatę zajął maraton nowojorski (50 062 uczestników), przed Chicago (39 122), Paryżem (38 690), Berlinem (36 544) i Tokio (35 308). Polskie imprezy zajęły miejsca dalsze choć odnotowują ogromny awans i wzrost liczby startujących:  36. Warszawa (8506), 58. Poznań (5678),  70. Kraków (4414), 79. Orlen Warsaw (3951), 88. Wrocław (3497).

W Stanach Zjednoczonych organizuje się rocznie 1095 biegów maratońskich. W Polsce doliczono się 69 biegów.

Naszą uwagę przykuła jeszcze jedna statystyka. Mianowicie odsetek startujących pań. W USA te proporcje są coraz równiejsze (1.34). W Niemczech na jedną maratonkę przypada 4 maratończyków, a w Polsce aż 8. Najgorzej w tej statystyce wypada Portugalia. Tam na jedną biegającą panią przypada 28 mężczyzn. Pełną listę możecie zobaczyć na stronie ARRS-u . Poniżej wyciąg z ciekawszych wyników.Na grudniowe wieczory proponujemy Wam posłuchanie słynnej piosenki Bruce Springsteena - Born To Run (co można po prostu przetłumaczyć jako "Urodzony do biegania"), która jest inspiracją dla wielu biegaczy zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Co prawda utwór odnosi się bardziej do egzystencjalnych i uczuciowych problemów biegaczy... ale jest zaliczony do kanonu biegowych piosenek. Przedstawiamy wykonanie sprzed roku, z koncertu charytatywnego po Huraganie Sandy, przez który m. in. odwołano Maraton w Nowym Jorku (dostępne na youtube.com). Bruce Springsteenowi w Madison Square Garden (Nowy Jork), towarzyszy Jon Bon Jovi. Sam utwór powstał w 1974 roku i dał tytuł całemu albumowi, który zaliczany został przez magazyn Rolling Stone jako 18. na liście 500 albumów wszech czasów.

 
Mistrz olimpijski z Londynu na dystansie 5 000 i 10 000 metrów - genialny Mo Farah - trenuje do swojego pierwszego maratonu w życiu. Jak przystało na Brytyjczyka (jego matka  pochodzi z Somalii), po raz pierwszy pobiegnie 13 kwietnia 2014 roku w Virgin Money London Marathon. Zadanie dla jednego z najlepszych lekkoatletów świata na pewno nie będzie łatwe ponieważ w Londynie planuje swój start także rekordzista świata w maratonie Kenijczyk Wilson Kipsang (Berlin 2013, 02:03:23). Pojedynek zapowiada się bardzo ekscytująco dlatego Mo Farah trenuje jak nigdy dotąd.

Dziennikowi "The Guardian" powiedział: "Zacząłem już ciężki trening. Pracuję jak nigdy wcześniej, biegając ponad 120 mil tygodniowo (ok. 200 km). Nie jest to łatwe, ale mam wrażenie, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Mam oczywiście pewne wątpliwości co do swojego debiutu, lecz nie czuję większej presji niż zwykle". Dalej dodaje trochę filozoficznie: "Każdy biegacz jest inny. Mogę okazać się świetnym maratończykiem i może się okazać, że nim nie jestem, ale kocham ten sport i ciężko trenuje, a ogromnym zaszczytem będzie podążać drogą innych gwiazd brytyjskich biegów jak Seb Coe, Steve Ovett, Steve Cram". Krótko mówiąc jest szansa na nowy rekord świata. Przynajmniej możemy przypuszczać, że po debiucie będzie mógł on szczycić się niesamowitą "życiówką". W tym roku Mo Farah otrzymał po raz piąty tytuł najlepszego lekkoatlety w Wielkiej Brytanii, co nie udało się nikomu wcześniej w historii.

Image

Nadal trwają dyskusje nad smutnymi wydarzeniami podczas imprezy "Biegnij Warszawo". W ostatnich dniach pojawiało się bardzo wiele sprzecznych opinii i komentarzy. Chcemy zaprezentować Wam artykuł, który porządkuje stan prawny związany z odpowiedzialnością podczas imprez biegowych.

Łukasz Klimczyk* "www.prawosportowe.pl ": Kolejna edycja największej w Polsce biegowej imprezy sportowej „Biegnij Warszawo" za nami. W tym roku impreza przyciągnęła rekordową liczbę 12 tysięcy uczestników. Wspaniałą inicjatywę i współzawodnictwo rekreacyjno-sportowe przyćmiła jednak tragedia jednego z uczestników, który na mecie zasłabł i zmarł. W mediach rozgorzała dyskusja - czy rzeczywiście bieganie dla każdego zwykłego człowieka jest zdrowe oraz czy organizator dopełnił wszystkich obowiązków związanych z zagwarantowaniem odpowiednich warunków bezpieczeństwa i pomocy lekarskiej uczestników.

W mojej ocenie do powyższej dyskusji należy dodać jeszcze jeden ważny temat. Mianowicie czy do tego rodzaju imprez sportowych (organizowanych co prawda pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, jednakże nie objętych współzawodnictwem sportowym organizowanym przez polski związek sportowy), w celu zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa zarówna dla uczestników jak i organizatorów, nie byłoby stosowne wprowadzenie obowiązkowego przedstawiania zaświadczeń (orzeczeń) lekarskich o stanie zdrowia, które w sposób teoretycznie udokumentowany umożliwiałyby bezpieczne uczestnictwo w tym współzawodnictwie. A może jednak wystarczy złożenie zwykłego oświadczenia uczestnika, iż jest on zdrowy i zdolny do wzięcia udziału w danej imprezie sportowej?

...a tutaj triathlon tyłemAgencje światowe nagłośniły wyczyn Amerykanina Joe Salter z Pensacoli na Florydzie. Pokonał on "Quad Cities Marathon" (Moline, 23.09.2013), biegnąć tyłem i żonglując piłeczkami. Jak sam powiedział - "Zależało mi na tym aby zrobić coś, czego nikt wcześniej jeszcze nie zrobił". Czy nikt nie dokonał takiego wyczynu? Nie wiemy. Na pewno wielu śmiałków biegało już tyłem maraton, że wspomnimy Pawła Meja z podbocheńskiego Baczkowa, który to uczynił dla urozmaicenia.... boso. Ci co biegają w Polsce maratony na pewno doskonale kojarzą bosonogiego biegacza.

Amerykanin Joe Salter zapewnił innym biegaczom i kibicom niezłą rozrywkę zwłaszcza, że przebywał na trasie prawie 6 godzin. Wynik miał być wpisany do Księgi Guinness, ale podobno trasa przebiegała w miejscach gdzie nie można było filmować... więc rekord nie został uznany. Generalnie wyczyn nie zrobił na nas wrażenia, ale Joe Salter ma na koncie także...  triathlon. Tutaj już wyrażamy pełne uznanie, zwłaszcza za pływanie! Poniżej materiał filmowy z Joe Salterem w roli głównej, żonglującym podczas konkurencji pływackiej.

Image

Jak ważną pamiątką są zdjęcia z biegu nie trzeba przekonywać żadnego biegacza, zwłaszcza jeśli jest to egzotyczny maraton. Popularne jest też robienie sobie samemu zdjęć np. telefonem komórkowym, co ma nawet swoje anglojęzyczne określenie "selfie". Termin ten miesiąc temu (sierpień 2013), trafił nawet oficjalnie do "Oksfordzkiego Słownika". Tymczasem niespodziewanie organizatorzy Maratonu w Hong Kongu  najchętniej zakazaliby takiego procederu. Myślano nawet o zakazie zabierania na trasę telefonów komórkowych, ale ponieważ realizacja takiego pomysłu jest praktycznie niemożliwa, postanowiono wdrożyć kampanię informacyjną nawołującą do nierobienia sobie zdjęć podczas biegu. Powodem takiej akcji jest... bezpieczeństwo biegaczy.

Organizatorzy przekonują, że osoba robiąca sobie zdjęcie stanowi zagrożenie dla innych zawodników. Jako dowód podają zdarzenie jakie miało miejsce podczas innego biegu w Hong Kongu, kiedy kobieta robiąca sobie zdjęcie na starcie, doprowadziła do upadku wielu biegaczy i zatoru. Kampania informacyjna ma mieć bardzo szeroki zasięg włącznie ze spotami w radiu i telewizji nie wspominając już o internecie. Najbliższy maraton w Hong Kongu już 16.02.2014 i ma to być gigantyczna impreza. Na starcie półmaratonu i maratonu pojawi się ponad 70 tys. biegaczy! A my zamiast "selfie" polecamy zdjęcia Maratończyka.pl:)
W Polsce jeszcze nie ma tak dużej mody na przebieranie podczas biegu maratońskiego, ale w wielu krajach jest popularne zjawisko. Poniżej przypominamy Wam kilka naszych ciekawych artykułów. Jedną z ikon tego typu akcji jest jest 49-letni Tony "Lodówka" (Fridge) Phoenix-Morrison, cieszący się ogromną popularnością w Wielkiej Brytanii. Jego patent na "przebranie" był prosty - założył na plecy 45 kg lodówkę. To szaleństwo zapewniło mu sławę... ale w ten sposób, przede wszystkim wspierał fundacje walczącą z rakiem ("Sir Bobby Robson Foundation"). Co więcej, w lodówce były otwory, w które biegacze i kibice mogli podczas biegu składać datki. W tym roku Tony "Lodówka" narzucił sobie wyjątkowe obciążenia "wybiegając" z lodówką blisko 2 tys. kilometrów (m.in. 40 maratonów w 40 dni). W minioną niedzielę wystartował w półmaratonie Great North Run w Północnej Anglii. Niestety po minięciu mety nie był w stanie chodzić i stracił czucie w nogach. Tony natychmiast został odwieziony do szpitala.

Dział - ciekawostki

Image

W minioną niedzielę (15.09.2013) Kanadyjczyk Ed Whitlock poprawił własny rekord świata w półmaratonie w kategorii wiekowej 80+. Wynik 01:38:11, jest lepszy o 48 sekund od poprzedniego rekordu i został ustanowiony podczas Milton Half Marathon (Ontario-Kanada). 82-letni Kanadyjczyk ma na swoim koncie wiele rekordowych osiągnięć, w najstarszych kategoriach wiekowych. Mając 69 lat uzyskał w maratonie wynik 2:52:47. Jego rekord świata w kategorii 70-74, wynoszący 2:54:48, uznany został przez "The New York Times" za wyczyn odpowiadające rezultatowi 2:03:57, jaki osiągają profesjonalni biegacze w optymalnym dla siebie wieku. Tydzień przed półmaratonem w Milton, uzyskał wynik 44:22 w rywalizacji na 10 km. Ed Whitlock planuje już kolejny start w Toronto Waterfront Marathon (20.10.2013), gdzie jak sam powiedział, spodziewa się wyniku w granicach 3 godziny i 25 minut.

Chcemy Wam zaprezentować jeszcze jeden materiał z konferencji prasowej przed Warsaw Orlen Marathon. Tym razem krótka, ale bardzo ciekawa wypowiedź rekordzisty Polski w Maratonie – Henryka Szosta (2.07:39; 04.03. 2012, Ōtsu). Jednego możemy być pewni: Henryk Szost nie żałuje, że został maratończykiem!
 


ImageGdzie taki bieg może się odbyć ? Na Syberii? Na Alasce? O Syberii nic nie wiemy, ale Alaska ma swój maraton. Zawody odbywają się w miejscowości Willow, liczącej około 2000 mieszkańców, niedaleko Anchorage - stolicy Alaski. Sądząc po wynikach tegorocznej edycji - Willow Winter Solstice Marathon Races (22.12.2012) - tłumów na starcie nie było. Organizatorzy przestrzegają uczestników przed skuterami śnieżnymi i psimi zaprzęgami. Jeśli takie się spotka na trasie, należy zejść na bok, ponieważ niektóre szlaki mogą być bardzo wąskie. W związku z tym nie powinno się używać słuchawek, a uwaga skupiona powinna być na potencjalnych zagrożeniach, zwłaszcza że "psie zaprzęgi potrafią poruszać się bardzo szybko". Na półmetku jest punkt żywnościowy. Jednak organizatorzy ostrzegają, że na mecie nie będzie punktu odświeżania... i gorącej zupy.  Regulamin dopuszcza za to możliwość używania rakiet śnieżnych. Ponadto organizatorzy proszą o zbieranie śmieci związanych z biegiem, bądź pozostawionych przez innych biegaczy, bo jak sami argumentują "skutery śnieżne nie rzucają papierków po maśle orzechowym". Limit czasowy wynosi 9 godzin, o wpisowym informacji nie znaleźliśmy.  
Ostatnim ostrzeżeniem jest fraza: "Dead of winter is fun. Dead you, not so much". To gra słów zrozumiała w języku angielskim gdzie "dead of winter" oznacza środek zimy, drugiej części przezornie nie tłumaczymy.

Image101-letni Fauja Singh (Sikh mieszkający w Wielkiej Brytanii) jest najstarszym człowiekiem jaki przebiegł maraton. Ukończył on w minionym roku maraton w Londynie osiągając wynik 7:49. Do niego należy też maratoński rekord świata - 5:40 - w kategorii wiekowej 90+. Wynik ten Fauja Singh uzyskał w Toronto w 2003 roku, mając wtedy 92 lata. Oczywiście jest też pierwszym stulatkiem jaki ukończył dystans maratonu (Toronto Waterfront Marathon 2011) - pisał o tym na łamach Maratończyka Maciej Rudnik . Fauja Singh  pobiegł także w sztafecie niosącej olimpijski ogień na ceremonię otwarcia Igrzysk XXX Olimpiady w Londynie, stając się jej najstarszym uczestnikiem w historii. Niestety nawet dla Singha czas jest nieubłagany. Zapowiedział on, że w lutym pobiegnie swój ostatni maraton w życiu. Na ten  pożegnalny start wybrał Standard Chartered Hong Kong Marathon (24.02.2013). Natomiast londyńskiemu portalowi london24.com zdradził, że jego sekret długowieczności stanowi odpowiednia dieta, a szczególnie proste posiłki z indyjskiej kuchni w stanie Pendżab jak: chapati, dal, sabji and saag. Poniżej ciekawy materiał filmowy przygotowany przez BBC (wersja ang.)

ImageDział ciekawostki

Irina Hulanicka: Na początku listopada dyrektor CIA  David Petraeus podał się do dymisji w związku z seks aferą. A bieg?  Co oni mają wspólnego? Wszystko jest banalnie proste. Davida Petraeusa można zrozumieć . Jego natchnieniem stała się 40-letnia biegająca kobieta Paula Brodwell.  Bardzo dobra biegaczka. Rok temu, mając 39 lat, przebiegła półmaraton  w czasie 1:36.11. Efektywna, aktywna, bardzo dobra dziennikarka. Ma dwójkę dzieci. Plus treningi, romans z generałem. Ale tempo :)
Sam generał Petraeus  - maratończyk. Ma 60 lat. Bardzo dobrze biega.  Jest w stanie pokonać 1 milę w ciągu 6 minut (1 km = 3:45 min). Opowiadają, że general zaprasza nowych oficerów na 10-cio km przebieżkę. Przebiegają 10 km poniżej 40 min i general patrzy na oficera jak on się czuje. 

ImageDział ciekawostki
Strona zawodów

Podczas amerykańskiego maratonu - Route 66 Marathon w Tulsa (Oklahoma), który odbył się w minioną niedzielę (18.11.2012), padł maratoński rekord świata kobiet.... w przebraniu. Niejaka Camille Herron zwyciężyła w klasyfikacji kobiet z czasem 2:48:51... mając na sobie kostium Spidermana. Tylko 4 mężczyzn pobiegło od niej szybciej tego dnia. W imprezie wystartowało blisko 2 tysiące biegaczy. Wynik zostanie wpisany do Księgi Guinnessa i jest lepszy od poprzedniego rekordu o 20 minut. Zwyciężczyni była na mecie bardzo szczęśliwa, ale powiedziała, że w kostiumie biega się ciężko i porównała taki wyczyn do startu na dużej wysokości w upale. W stanach Zjednoczonych pojawiła się ostatnio moda na tego typu rekordy, zastrzeżone właściwie dla profesjonalistów. Camille Herron zwyciężyła po raz siódmy w karierze, a jej rekord życiowy wynosi 2:37. Wśród mężczyzn najlepszym wynikiem w tej zabawnej kategorii cieszy się Michael Wardian. W zeszłym roku podczas Lower Potomac Marathon, udało mu się osiągnąć wynik 2:34:56, także w kostiumie Spidermana.

ImageDobrze jest pochwalić się przed potencjalnymi wyborcami swoimi osiągnięciami sportowymi. Wiedział o tym zapewne Paul Ryan republikański kandydat na wiceprezydenta w Stanach Zjednoczonych. W zeszłym tygodniu, w wywiadzie radiowym, powiedział że jego rekord życiowy w maratonie wynosi poniżej trzech godzin. „Dwie godziny pięćdziesiąt minut i coś tam…” - brzmiały jego słowa. Taki wynik oczywiście od razu przykuł uwagę tych, którzy znają się na rzeczy. Złamanie trzech godzin w przypadku amatorów to wynik elitarny. Skończyło się na tym, że rzecznik partii musiał prostować tę informację. Okazało się, że Paul Ryan faktycznie przebiegł w swoim życiu jeden maraton, w Minnesocie, w 1990 roku. Niestety kandydat na wiceprezydenta nie złamał trzech godzin… i nie złamał nawet czterech godzin. Jego wynik wyniósł wtedy 4:01:25. Pocieszające jest to, że politycy snobują się na maratońskie życiówki:). Mamy nadzieję, że tak też będzie kiedyś w Polsce. Z poważnych polityków to pamiętamy tylko jednego „trójkołamacza” - Mikuláš Dzurinda, premier Słowacji (2002-2006), 2:54.57.


Galen Rupp opowiada o podwodnym maratonie

Bieganie w wodzie, aquajogging, aqua-running itp. to metody treningowe raczej dość rzadko stosowane i raczej przez zawodowców.  Niektórzy polecają takie treningi jako element rehabilitacji po kontuzji. Idea jest prosta i polega na bieganiu w wodzie, ewentualnie w systemach bardziej zaawansowanych na podwodnej bieżni. Dzięki temu zwiększa się obciążenie mięśni, bez obciążania kości i stawów, co pozwala unikać kontuzji. Faktem jest, że ta metoda jest ważnym elementem treningu polecanego przez Alberto Salazara, którego zawodnicy ostatnio święcą spektakularne triumfy. Wspomnijmy tylko Brytyjczyka Mo Faraha, który w Londynie zdobył złote medale na 5 i 10 km. Sam Salazar to bardzo barwna postać.

ImageW Londynie Kenijczycy ponieśli klęskę w wielu konkurencjach biegowych. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Szef szkolenia kenijskich biegaczy Julius Kirwa znalazł przyczynę klęski. Kirwa powiedział, że Kenia straciła kilka złotych medali bo… zagraniczni biegacze trenowali przed igrzyskami w Londynie… w Kenii. Obcokrajowcy mieli poznać tajniki treningu i teraz pokonują Kenijczyków w ich specjalnościach. Na łamach starafrica.com możemy wyczytać, że Kirwa poprosił nawet rząd i federację lekkoatletyczną aby uniemożliwiły zagranicznym zawodnikom trenowanie w Kenii. Jako niechlubne przykłady podał m.in. podwójnego złotego medalistę Brytyjczyka Mo Farah (10 km i 5 km), Algierczyka Taoufik Makhloufi (1500 m), Turczynkę Asli Cakir (pierwszy złoty medal w historii dla Turcji w lekkoatletyce – 1500 m) czy triumfatora olimpijskiego maratonu Ugandyjczyka Stephena Kiprotich.

Przypomnijmy, że Polakom również zdarzało się  trenować w Kenii, wspomnijmy choćby Marcina Lewandowskiego czy Mariusza Giżyńskiego. „Musimy chronić naszą własność przed inwazją obcych” – mówi Kirwa. Czy takie deklaracje to tylko żałosne tłumaczenia przegranego trenera, czy faktycznie pójdą za tym oficjalne działania, zapewne zobaczymy niebawem. Organizowanie obozów treningowych to w końcu też konkretne korzyści finansowe dla federacji.

 
Co prawda nie naszego autorstwa, ale też bardzo ciekawy:) Stephen Kiprotich odpowiedział na pytania ugandyjskiego portalu „New Vision” (tutaj całość po angielsku). Polecamy! Poniżej kilka fragmentów, jakie przygotowaliśmy dla Was. Kiprotich opowiedział o walce w Londynie, ale też o ostatnich chwilach przed startem, o tym jak radzi sobie z nagłą popularnością, padło też pytanie o religię…

New Vision: Czy spodziewałeś się złotego medalu?

Kiprotich: Prawdę mówiąc, nie spodziewałem się. Moim marzeniem było medal jakiegokolwiek koloru. Gdy z przodu pozostało tylko nas trzech, zdałem sobie sprawę, że mój sen może się spełnić. Siedem kilometrów przed metą poczułem, że mogę jeszcze przyśpieszyć i zdecydowałem się to zrobić. Myślałem, że rywale ruszą za mną, ale nie zrobili tego, więc przyspieszałem aż do mety.

ImageŁucja Dzierżak: Sportowycy Reeboka prezentują trening CrossFit w Barcelonie

Warszawa, 11.05.12 – Kochający szybkość sportowcy Reeboka: Lewis Hamilton i Jorge Lorenzo, po raz pierwszy rywalizowali ze sobą, zamieniając swoje pojazdy na mobilną siłownię CrossFit i buty RealFlex. Obaj sportowcy zaprezentowali intensywny trening CrossFit przed bramą Arc de Triomf w Barcelonie. Podczas treningu oceniono, który ze sportowców jest w stanie wykonać najwięcej wskoków na skrzynię, wymachów odważnikami kettlebell oraz burpees w czasie 9 minut. Jorge Lorenzo minimalnie pokonał Lewisa Hamiltona, osiągając lepszy wynik tylko w jednym powtórzeniu.

“Ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę, jakiego poziomu sprawności fizycznej wymaga prowadzenie samochodu wyścigowego. Podstawowe elementy, które składają się na dobrą kondycję, jak koordynacja ruchów, odporność, wytrzymałość sercowo naczyniowa i elastyczność są kluczem do sukcesu” – mówi Lewis Hamilton. „W CrossFicie cenię wysoką intensywność i różnorodność ćwiczeń, które przygotowują mnie na różne wyzwania, a to jest to, czego potrzebuję w mojej dyscyplinie.”

Dział ciekawostki
3. Memoriał Kamili Skolimowskiej - 19.08.2012 - więcej zdjęć

Image 

 Ta dość szokująca informacja została właśnie podana przez światowe agencje. Jeden z najsławniejszych niepełnosprawnych sportowców, który występował m.in. na stadionie warszawskiego Orła podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej (nasza relacja) , zastrzelił swoją narzeczoną Reeva Steenkamp - znaną w RPA modelkę i aktorkę. Oscar Pistoriusowi postawiono zarzut morderstwa, choć wiele wskazuje, że był to po prostu nieszczęśliwy wypadek. Podobno narzeczona chciała zrobić Pistoriusowi walentynkową niespodziankę i złożyła niezapowiedzianą wizytę. Sportowiec myślał, że to napad… RPA ma wysoki wskaźnik przestępczości i właściciele zwłaszcza luksusowych posesji, nie rozstają się z bronią, aby chronić się przed potencjalnymi włamywaczami. Według miejscowej telewizji eNCA ofiara miała, aż cztery rany postrzałowe głowy, co jest dość szokujące. Oscar Pistorius jest ikoną ruchu paraolimpijskiego. W dzieciństwie amputowano mu nogi, ale dzięki protezom z włókna węglowego rywalizuje ze zdrowymi sportowcami. Na igrzyskach w Londynie, dotarł do półfinału w biegu na 400 metrów. Międzynarodową Federacją Lekkiej Atletyki (IAAF) uznała, że jego protezy stanowią technologiczny doping. Jednak Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu przyznał Pistoriusowi rację i pozwolił startować. Teraz być może jesteśmy świadkami upadku kolejnej sportowej legendy… W chwili obecnej Oskar jest w areszcie.

Image

Dustin Hoffman to aktor legenda. Wspomnijmy tylko o „Absolwencie”, „Nocnym Kowboju”, „Małym Wilekim Człowieku”, "Wszysykich Ludziach Prezydenta", "Sprawie Kramerów", "Tootsie", "Rain Manie" czy „Maratończyku” i  „Przypadkowym Bohaterze” . Jak podają światowe agencje Dustin Hoffman znów stał się „Przypadkowym Bohaterem”, tym razem jednak w realnym życiu. 27-letni prawnik Sam Dempster biegał w londyńskim Hyde Parku. Niestety nagle dostał ataku serca. Dziś już 74-letni Dustin Hoffman, jako pierwszy ruszył z pomocą. Zaopiekował się biegaczem i wezwał pomoc. Konieczna była reanimacja, która zakończyła się sukcesem. Uratowany powiedział, że nic nie pamięta ale jest bardzo wdzięczny Dustinowi Hoffmanowi za ocalenie życia. Sam aktor podobno powiedział jedynie do ratowników medycznych - „Dobra robota chłopaki”. Zdarzenie miało miejsce 27.04.2012. Mamy nadzieje, że biegacz wróci szybko do zdrowia. Dla zainteresowanych polecamy obszerny materiał w brytyjskiej bulwarówce THE SUN.

Maciej Rudnik: Do sporej sensacji doszło podczas biegu rozegranego na bieżni University of the West Indies. Najszybszy człowiek naszej planety i trzykrotny zloty medalista z Pekinu Usain Bolt niespodziewanie przegrał z białym sprinterem! Był nim książę Harry. Księciu w zwycięstwie pomógł fantastyczny start, a Bolt nie był w stanie odrobić straty z pierwszych metrów :). Przebieg tej ciekawej rywalizacji można obejrzeć na tym filmie:Pozdrowienia dla czytelników Maratończyka.pl, od Marcina Dorocińskiego, Pauliny Sykut i Łukasza Grassa - nagrane podczas konferencji prasowej przed Triathlonem w Suszu, która się odbyła 12.12.2011, w restauracji "Stary Dom" w Warszawie:) Bardzo dziękujemy! Więcej materiałów o konferencji i triathlonie w Suszu znajdziecie tutaj. Zapraszamy!

Pani Iwona El Tanbouli-Jablonska dodała link do reportażu zdjęciowego z the Ultramaraton de los Canones in Guachochi w Meksyku. Biegacze startują w tradycyjnych strojach i sandałach zwanych Huaraches.  Zdjęcia robią wrażenie… Warto zobaczyć!

Na wakacyjny relaks proponujemy Wam do obejrzenia 4 ciekawe materiały filmowe dotyczące biegania w rożnych stronach świata. Nadesłane przez Monikę Strojny.

1. Trzecia część przygody Kiliana Jornet, sfilmowane przygotowania i walka z pobijaniem rekordu w biegu na szczyt Olimpu w Grecji. W filmie można też zobaczyć techniki biegania/chodzenia po bardzo stromych ścieżkach - bezcenne zważywszy na osobę « trenera » : Kilian juz dwukrotnie zwyciężył w słynnym biegu wokół Mont Blanc...

ImageStrona Fundacji Oscara Pereiro

Trwa największy wyścig kolarski świata - Tour de France. Transmisje na żywo można oglądać m. in. w Eurosporcie. Maciej Rudnik pisał niedawno o piłkarzu Louisie Enrique, który został maratończykiem. Tymczasem możliwa jest sytuacja odwrotna! Jak donoszą agencje prasowe - Hiszpan Oscar Pereiro, triumfator Tour de France z 2006 roku występuję w Segunda División B czyli trzeciej Lidze Hiszpańskiej. „Jako dzieciak marzyłem o tym, by grać w piłkę nożną. Wybrałem jednak rower” – mowi Pereiro. Na razie pełni rolę rezerwowego w klubie FC Coruxo Vigo. Jednak w ostatnim meczu poprzedniego sezonu strzelił 2 bramki, które uratowały jego drużynę przed spadkiem. Oskar Pereiro startuje również z imprezach biegowych

Fenomen Luisa Enrique - cz. 1

Fenomen Luisa Enrique: po maratonach przyszedł czas na Iron Man
i Marathon des Sables, 245km po pustyni...


Image

Maciej Rudnik: 20.czerwca Luis Enrique podpisał dwuletni kontrakt z czołowym włoskim klubem AS Roma. Milion euro za każdy ukończony maraton-można by powiedzieć, ponieważ kontrakt opiewa na 3miliony euro brutto za sezon. Jak wytłumaczyć powierzenie drużyny o takim dorobku jak Roma komuś, kto jest debiutantem wśród szkoleniowców, kto poza młodymi wychowankami Barcelony nigdy nie prowadził zawodowej drużyny? Po przeczytaniu tego artykułu jakiekolwiek wątpliwości czytelników „Maratończyka" powinny zostać rozwiane, tak jak to miało miejsce z działaczami z Wiecznego Miasta.

Image 
  Tak było w 2008 roku, fot.  "Mарафонец", W.Szota:)

W sobotę w Warszawie (18.06.2011) odbyła się już piąta edycja „Biegu na szpilkach”. Dla wielu ta impreza nie ma większego sensu, choć na pewno jest widowiskowa i przyciąga uwagę mediów, zwłaszcza że zawody organizuje magazyn „Glamour”. Poza tym zawsze zawodom towarzyszyła lekka mgiełka skandalu jak to np. miało miejsce w 2008 roku gdy „Bieg na Szpilkach” wygrał przebrany Mężczyzna!!! Maratończyk.pl też kiedyś pofatygował się na imprezę… a potem jego zdjęcia obiegły światowe serwisy włącznie z portalami w Rosji:) Sława nie przełożyła się na efekt finansowy, ale co tam, był podpis: марафонец:) Tym razem Panie miały do pokonania ok. 150 metrów, w szpilkach o długości co najmniej 7 cm. Wszystkie uczestniczki dotarły do mety, a najszybsza była 23-letnia Gabriela Wicherska. Zwyciężczyni otrzymała bon o wartości 10 tys. na zakupy ze stylistami… Tym razem zdjęcia możecie pooglądać na Onecie.

Informacja jest szokująca podobnie jak okoliczności śmierci. Samuel Wanjiru został nakryty przez swoją żonę Trizę Njeri gdy przebywał z kochanką. Zdradzona żona zamknęła kochanków w domu i wybiegła. Aby dogonić żonę i spróbować z nią porozmawiać Wanjiru postanowił wyskoczyć przez okno ze swojego mieszkania na pierwszym piętrze. Niestety skok był tak niefortunny, że zakończył się śmiertelnymi obrażeniami. Wydarzenia te miały miejsce w nocy z 15 na 16 maja 2011 w kenijskim mieście Nyahururu. Jeden z najzdolniejszych młodych maratończyków już wcześniej pogubił się emocjonalnie.
 

ImageMaciej Rudnik: W ostatnią sobotę maja oczy sportowego świata zwrócone były na stadion Wembley, na którym FC Barcelona potwierdziła swoją dominację w Europie w ostatnich latach, zdobywając po raz trzeci Ligę Mistrzów. Duży w tym udział mają młodzi trenerzy, a wcześniej byli piłkarze tego klubu: Josep Guardiola i Luis Enrique. Koledzy z klubu i reprezentacji - młodzi, ambitni, wciąż mający sportowe sylwetki. Gdy ten pierwszy został wybrany na trenera pierwszej drużyny, jego miejsce na ławce FC Barcelona B zajął właśnie Luis Enrique. Prowadzona przez niego drużyna złożona z wychowanków Barcelony po raz pierwszy od 14 lat awansowała do II ligi hiszpańskiej, a w zakończonym wczoraj sezonie zajęła trzecie miejsce! W Polsce dobrze znana jest piłkarska przeszłość pochodzącego z Asturii Hiszpana, natomiast mało kto wie, że ten znany z wielkiej woli walki, ambicji i nieustępliwości zawodnik może pochwalić się świetnymi wynikami uzyskanymi w maratonie. W Hiszpanii biegowe wyniki 62krotnego reprezentanta La Roja budzą szacunek i uznanie wśród maratończyków.

Honolulu Maraton
92-letnia Gladys Burrill jest najstarszą kobietą, która ukończyła maraton. Potrzebowało na to co prawda, 9 godzin i 53 minuty ale wyczyn tak czy inaczej budzi ogromny podziw. Historyczne wydarzenie miało miejsce podczas Honolulu Maraton - 12.12.2010, ale dopiero teraz komisja Księgi Guinnessa zatwierdziła ten wynik. Poprzedni rekord należał do Szkotki Jenny Wood-Allen i został osiągnięty podczas Maratonu Londyńskiego w 2002 roku. Według Washington Running Report, Gladys Burrill urodziła się 23.11.1918 czyli w roku kiedy skończyła się I wojna Światowa, a w swoim życiu była m. in.  pilotem, uprawiał wspinaczkę i wędrowała po pustyni.


Temat co prawda nie jest związany z długimi dystansami ale wart uwagi.
Kiedyś o Żannie Pintusewicz-Block, redaktor Szaranowicz powiedział, że musiała wybrać urodę albo karierę. Jaka była jej decyzja? Pomocna w ocenie może być jej sesja dla Playboya. Ukraińską sprinterkę podejrzewano o doping ale nigdy jej nic nie udowodniono, w przeciwieństwie do np. Marion Jones. Jako komentarz do sprawy niech posłuży jedna z najnowszych informacji podanych m.in. przez PAP: „Mark Block, trener i mąż ukraińskiej lekkoatletki Żanny Pintusewicz-Block, został ukarany przez Amerykańską Agencję Antydopingową (USADA) zawieszeniem na dziesięć lat w związku z uczestnictwem w procederze nielegalnego dopingu”.


Wojtek Szota: I stało się… Oscar Pistorius pobiegł na stadionie warszawskiego „Orła” podczas II Memoriału Kamili Skolimowskiej. Na „Maratończyku” nie raz pisaliśmy o jego przypadku. Kontrowersje pozostają, ale trzeba przyznać, że jest on teraz jedną z bardziej rozpoznawalnych twarzy świata lekkoatletycznego. Na pewno zaskarbił sobie nowych kibiców swoim serdecznym i bezpośrednim stylem bycia. Przybijał „piątki”, odpowiadał na pozdrowienia, rozdawał autografy i uśmiechy. Jednym słowem „tytan bieżni”. Dopiero na podium zobaczyłem, że ma jednak ogromny problem, aby swobodnie stać i konieczne jest podtrzymywanie przez jednego z działaczy. Na imprezie nie zabrakło innych znanych osobistości jak choćby Merlene Ottey, ale byli też nasi koledzy z klubów biegacza. Najbardziej było widać Andrzeja Karlaka i Wojtka Michalika, którzy powiewali dużą flagą swojego klubu biegacza „Galeria”. Wypatrzyliśmy także Wojtka Staszewskiego z żoną, Tadeusza Kieszka, Janusza Kępczyńskiego i „Gazownika” Janusza Bukowskiego. Poniżej porcja zdjęć...

Jeden z naszych czytelników nadesłał nam ciekawy instruktarz treningowy na zimę - podpatrzony w Internecie. Mamy nadzieję, że autor tej zabawnej publikacji nie będzie miał nam za złe, że dzielimy się naszym odkryciem z czytelnikami.  Życzymy miłej lektury.

Kto biegał maraton wie, że oprócz cudownych chwil, satysfakcji, euforii, radości... zdarzają się momenty bólu i cierpienia. Dziś niestety powiemy o tych drugim choć z przymrużeniem oka. Poniżej filmik z maratońskiej sztafety w Japonii...  200 metrów do mety, prowadzi Natsuki Terada... sami zobaczcie co zdarzyło się dalej...
Ktoś kiedyś powiedział, że Japończycy tak dobrze biegają maraton ponieważ lubią cierpieć. Coś w tym jest:)

... co prawda w zeszłym roku ale materiał wart obejrzenia. David Latterman (prowadzi popularny talk-show w CBS) jako osoba nie mająca wiele wspólnego z bieganiem był wyraźnie zszokowany, że można tak szybko biegać. Gościem był Meb Keflezighi - pierwszy amerykański zwycięzca NY Marathon od 1982 roku. „Amerykański" czyli naturalizowany ponieważ Keflezighi pochodzi z Erytrei a do Stanów Zjednoczonych przybył w wieku 12 lat. Oprócz ogromnego zdziwienia Lattermana, materiał zawiera 10 myśli jakie przebiegały przez głowę Meba Keflezighi podczas zwycięskiego biegu (angielskie napisy). Czas jaki osiągnął to 2:09:15.

Parę dni temu pasjonowaliśmy się Maratonem w Nowym Jorku i dramatyczną deklaracją zakończenia kariery, składaną przez rekordzistę świata Haile Gebrselassie. Na te wydarzenia nakierowane były wszystkie kamery i obiektywy aparatów. Tym razem chcemy jednak oddać hołd bezimiennym pracownikom maratońskiej karuzeli. Poniżej możecie obejrzeć króciutki filmik przedstawiający trud ludzi, których maratończycy zwykle nidgy nie widzą. Maraton w Nowym Jorku za kulisami...


Image

Polska ekipa spisała się doskonale na lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy w Barcelonie. Dla nas z racji zainteresowań jednym z najważniejszych wydarzeń był maraton.
Z oczekiwanego dobrego wyniku drużyny wyszedł nieoczekiwany dobry wynik Mariusza Giżyńskiego:) Miło oglądało się transmisje wiedząc, że Mariusz to zawodnik który chętnie bierze udział w imprezach masowych ( w tym np. Bieg Konstytucji, sztafeta Ekiden, Test Coopera itp.)... i wielu z nas razem z nim uczestniczyło w zawodach.

A jak to wszystko przeżył sam Mariusz? Poniżej publikujemy jego wrażenia z maratonu w Barcelonie jednocześnie zachęcając do odwiedzenia bloga: www.mariuszgizynski.pl:

"Cała przygoda z Mistrzostwami Europy rozpoczęła  się po Maratonie we Wiedniu. Nie uzyskałem tam wprawdzie minimum jakie wyznaczył Polski Związek Lekkiej Atletyki (2:13,00), ale po namowach udało się przekonać federację, żeby wysłała mnie jako członka drużyny maratońskiej.  Heniu Szost z Adamem Draczyńskim mieli pewne normy i duże szanse na zajęcie wysokich miejsc. Ja biegnąc razem z nimi miałem walczyć o jak najlepszy czas, ponieważ do klasyfikacji zespołowej liczyła się suma 3 najlepszych wyników reprezentantów danego kraju. Byłem bardzo szczęśliwy, wiedząc, że pobiegnę z orzełkiem na piersi w tak ważnych zawodach, jednak czułem, że będzie to wielkie wyzwanie i wielki wysiłek, szczególnie z uwagi na panujący w Barcelonie klimat i porę startu (10:05).

ImageStrona Boston Marathon

Wojciech Szota: Trudno uwierzyć ale początki Maratonu Bostońskiego sięgają XIX wieku i pierwszych nowożytnych igrzysk w Atenach, które stały się inspiracją dla Johna Grahama i Herberta H. Holtona.
W zorganizowanym przez nich w 1897 roku biegu na dystansie 40 kilometrów wzięło udział 15 biegaczy. Historycznym zwycięzcą został John J. McDermott z Nowego Jorku. Na pokonanie - wtedy jeszcze niepełnej maratońskiej trasy - potrzebował 2:55:10. Ta jedna z najsławniejszych imprez biegowych świata, w której aby pobiec trzeba legitymować się odpowiednim rekordem życiowym, odbyła się w miniony poniedziałek (19.04.2010) już po raz 114. Zwyciężył Kenijczyk Robert Kiprono Cheruiyot ustanawiając nowy rekord trasy 2:05.52. Jego dominacja podczas biegu nie podlegała dyskusji natomiast wśród Pań decydujące rozstrzygnięcia...  jak to zwykle w Bostonie były bardzo dramatyczne...

Wojtek Szota: Ta informacja bardzo nas zasmuciła. Paweł Zach zwierzył się nam, że zamierza zrobić sobie przerwę od biegania. Kim jest Paweł Zach? Wielu z Was zapewne doskonale wie. Nam kojarzy się z bardzo dobrymi wynikami w czasach (całkiem niedawno) gdy bieganie było uważane za nieszkodliwe idee fix, w pracy się z ciebie śmiali a podczas treningu zatrzymywała Policja... bo może właśnie uciekasz po skoku na kiosk. Ja do dziś na wszelki wypadek zawsze zabieram na trening dokumenty. Wtedy też nikt za bardzo nie wiedział jak trenować. Paweł Zach napisał wiele ciekawych tekstów, z których jeden można przeczytać na naszym portalu: "O łamaniu granic w maratonie". Czerpaliśmy wiedzę z jego porad więc teraz w rewanżu doradzamy mu aby nie rezygnował z biegania:) Pozostaje nam mieć nadzieję, że Paweł szybko zmieni zdanie. Zapraszamy do wysłuchania krótkiego wywiadu z Pawłem wraz z komentarzem do warszawskiego Biegu Niepodległości.ImageWojtek Szota: Bohater z Pekinu, triumfator biegu na 1500 m, Marokańczyk z katarskim paszportem - Rashid Ramzi został przyłapany na dopingu. Smutna wiadomość... ale z drugiej strony jesteśmy świadkami wprowadzania nowych metod do walki z dopingiem. Próbki zostały zamrożone po Igrzyskach. Gdy ulepszono testy, przeprowadzono ponowne badanie. Przyzwyczailiśmy się, że dopingowicze zwykle są krok do przodu przed laboratoriami. Teraz sprawiedliwość może ich dosięgnąć nawet po upływie długiego czasu. Ramzi bezpośrednio przed i w trakcie Igrzysk przeszedł osiem testów, które dały wynik negatywny. Jednak ostatnio próbki przebadano pod kątem ulepszonego EPO, zwanego CERA.

ImageWojtek Szota: AIMS (Association of International Marathons and Distance Races) postanowiło przyznawać specjalną nagrodę aby uhonorować najbardziej spektakularne wydarzenie maratońskie w ostatnich dziesięciu latach. Pierwszym laureatem tego zaszczytnego wyróżnienia został Maraton Berliński. W swoim uzasadnieniu władze AIMS zwróciły uwagę na fakt, że w Berlinie od 1998 do 2008 roku sześciokrotnie pobity został rekord świata (poniżej wykaz). Ponadto impreza została uznana jako wzór wydarzenia sportowego, które podnosi rangę zmagania maratońskiego do niespotykanego dotąd poziomu. Nie bez znaczenia była także liczba uczestników (ponad 35 tys.), która w zeszłym roku dała Berlinowi drugie miejsce wśród światowych maratonów.

ImageKuba Kumoch: Szczęściem należy się dzielić, a dla mnie szczęście bierze się z przebiegnięcia 10-kilometrowego dystansu poniżej 40 minut. Jak pierwszy raz to zrobiłem, to rzuciłem się na szyję pierwszej napotkanej osobie, a jak zrobiłem to niedawno po raz któryś, to traktowałem już jako rzecz oczywistą. "Potomstwo moje - proszu brat' moj primier", jak to mówił Suworow. Do osiągnięcia tego szczęścia potrzeba: a.) butów, b.) sprawnej pary nóg, c.) empetrójki i d.) no właśnie...
O treningu się nie wypowiadam, bo g... wiem. O butach i empetrójce się nie wypowiadam, dopóki mnie jakiś producent nie zatrudni na PR-owca. Wypowiem się o muzyce, którą wybrałem sobie do łamania czterech dych. Wybór jest subiektywny, eklektyczny, niemainstreamowy i niekiedy wkurzający.

ImageHotel Haile Resort

Jedni burzą, drudzy budują. Rekordzista świata w maratonie (2:03.59) Etiopczyk Haile Gebreselassie postanowił otworzyć kompleks hotelowo-sportowy pod Addis Ababą. Haile przejawia duże zamiłowanie do budowania ponieważ ma już na swoim koncie kino, prywatną szkołę i klinikę medyczną. Po zakończeniu kariery raczej może być spokojny o swoją przyszłość. Na uroczyste otwarcie zaprosił swoich przyjaciół m.in. Paula Tergata i mistrzynię olimpijską z Pekinu Tirunesh Dibabe. Podajemy link do strony Hotelu „Haile Resort". Nie jest to byle jak inwestycja...

ImageWojtek Szota: Trudno w to uwierzyć, ale podczas Original Mountain Maraton, który odbywał się miniony weekend w Anglii zaginęło 1700 uczestników. W sobotę (25.10.2008) do rywalizacji przystąpiło 2500 zawodników. W ciągu dwóch dni do pokonania na różnych dystansach było od 40 km do 80 km. Na wymagających trasach biegacze przemierzali górskie tereny północnej Anglii, Szkocji i Walii. Pod koniec pierwszego dnia nastąpiło gwałtowne załamanie pogody. Porywisty wiatr i deszcz sprawiły, że rzeki wystąpiły ze swoich koryt. Lokalne powodzie odcięły zawodników od świata.

ImageMichał Kamiński: W piątkowy wieczór w stołecznym kinie "Kinoteka" mieszczącym się w Pałacu Kultury odbył się jedyny seans filmu dokumentalnego "Biegnij całe życie", opowiadający historię n najsłynniejszego na świecie maratonu rozgrywanego w Nowym Jorku. Ta niepowtarzalna produkcja ukazuje początki tej wspaniałej imprezy sportowej i walki z własnymi słabościami. Bieg maratoński jak i ciężkie choroby są nie jako bliźniacze. Kto nigdy nie przebiegł 42 km i 195 km, nigdy tego nie zrozumie. Tak samo jako ten, który nigdy nie chorował na tętniaka mózgu, z którym zmagał się główny bohater filmu Fred Lebow. Przełom lat 70 i 80 ubiegłego wieku to istny szał i moda na uprawiania joggingu. Mamy rok 1969. Lebow będący wielkim fanatykiem biegania postanawia zorganizować masowy bieg maratoński.

ImageWojtek Szota: Poniedziałkowy „Fakt" poświęcił Maratonowi Warszawskiemu całą kolumnę. Niestety nie o takiej relacji marzyli uczestnicy. Artykuł rozpoczyna się następującym wstępem: „Gigantyczne korki, objazdy i zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej. Wczorajszy Maraton Warszawski nieźle napsuł krwi mieszkańcom stolicy. Kierowcy ugrzęźli w kilometrowych korkach. W anielską cierpliwość musieli się uzbroić pasażerowie, którzy przez wiele minut oczekiwali na nieprzyjeżdzające autobusy".

ImageZobacz pijanego Iwana Uchowa na skoczni wzwyż

Co prawda niebiegowo ale śmiesznie. Do niecodziennego zdarzenia doszło podczas mityngu lekkoatletycznego Super Grand Prix IAAF w Lozannie (04.09.08). Do konkursu skoku wzwyż przystąpił kompletnie pijany, halowy rekordzista Rosji Iwan Uchow. Zawodnik odepchnął próbującego zatrzymać go sędziego i wykonał próbę skoku wzbudzając salwy śmiechu na trybunach. Po chwili skoczek dzięki interwencji swojego menadżera został wyprowadzony ze stadionu. Zawodnicy z innych ekip przyznali, że ze zdziwieniem obserwowali jak Rosjanin zamiast się rozgrzewać spożywał alkohol.

ImageGaleria

Wojciech Szota: "Bieg na Szpilkach" jak zwykle był spektakularnym wydarzeniem. Tym razem jednak żadnemu z panów nie udało się prześlizgnąć przez czujną kontrolę organizatorów i nie mieliśmy takich atrakcji jak rok wcześniej, kiedy zwycięska Agnieszka... okazała się mężczyzną. Ponad 70 pań o niepodważalnej kobiecości musiało spełnić tylko jeden warunek czyli założyć szpilki, które miały co najmniej 7 cm wysokości. Oczekiwanie w napięciu na start poprzedziła jeszcze efektowna rozgrzewka i przeżyliśmy kilkanaście ekscytujących sekund. Walka była ostra od samego początku. Zobaczyliśmy twardą przepychankę i kilka akrobatycznych upadków. Na szczęście skończyło się tylko na obtarciach. 

Image Zobacz filmy

Wojciech Szota: Ten bieg rozpala maratońskie namiętności niczym słońce marokańskiej pustyni. Zabrzmiało trochę patetycznie:), trudno... ale jak napisać o 230 km biegu na pustyni w temperaturze 50 stopni z ciężkim ekwipunkiem na plecach. Trzeba dużej determinacji, aby pokonać taki dystans i niewiele mniejszej, aby choćby wystartować. W sobotę zakończył się 24. Maraton Piasków - jedna z najsławniejszych imprez biegowych świata. Samo wpisowe wynosi 2500 euro, chętnych jednak nie brakuje. Do tegorocznej edycji przystąpiło ponad 800 nieustraszonych zawodników w wieku od 14 do 72 lat. Zważywszy na niskie nagrody to typowa impreza dla fanatyków ekstremalnych przeżyć.

Image Radek Grabowski: 16 maja 2008 roku Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim wydał korzystny wyrok umożliwiający niepełnosprawnemu sportowcowi, Oskarowi Pistoriusowi, na start w zbliżających się igrzyskach olimpijskich w Pekinie.  Oskar Pistorius pochodzi z Pretorii. 22 lata temu urodził się z wadą rozwojową obu nóg polegającą na braku kości strzałkowych. Kiedy miał 11 miesięcy decyzją lekarzy amputowanu mu nogi poniżej kolan. Mimo nieszczęścia, jakie go spotkało, już od szkoły uprawiał różne dyscypliny sportowe: rugby, tenis, piłkę wodną i zapasy.

Image Sportowe media już o tym pisały ale "ku pokrzepieniu serc" jeszcze raz weekendowo, przypominamy to interesujące wydarzenie.

Wojciech Szota: Czasem Ci, którzy nie znają biegania od strony profesjonalnych zmagań pytają kim jest zając lub nazywając fachowo pacemaker. Gdy im się tłumaczy, że to ktoś kto ma pomóc faworytom wygrać i osiągnąć dobre czasy poprzez poprowadzenie stawki, nadawanie tempa zwykle wtedy pada pytanie: dlaczego zając sam nie stara się wygrać?. Odpowiedź wydaje się oczywista... a jednak nie do końca. Czasem sen zająca o sławie spełnia się. Całkiem niedawno głośnym echem obił się niespodziewany triumf 19-letniego Elijaha Mbogo podczas maratonu w Singapurze (02.12.2007). Ten młody Kenijczyk, który nigdy dotąd nie ukończył maratonu miał poprowadzić stawkę do 30 km. Kiedy zorientował się, że rywale biegną bardzo ospale a siły jeszcze go nie opuszczają - jak sam powiedział - pierwszy raz się odważył i pierwszy raz wygrał.

Jak podał onet.pl: amerykańska astronautka Suni Williams jest pierwszym człowiekiem we wszechświecie, który przebiegł maraton w kosmosie! Międzynarodowa stacja, na której przebywa 41-letnia astronautka, wyposażona jest w specjalną bieżnię. Williams osiągnęła na niej czas 4:23.46 podczas gdy na Ziemi jej najlepszy rezultat to 3:30. Podczas maratonu, który ona przebiegła, międzynarodowa stacja zdążyła dwukrotnie okrążyć Ziemię. Amerykanka biegła dokładnie w tym samym czasie, w którym odbywał się maraton bostoński.
Nam pozostaje - w nie mniej emocjonującej atmosferze - zmierzyć się np. w Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim...

ImageWojciech Szota: Biegam dlatego, że... takie zadanie daliśmy biegaczom, którzy odwiedzili nasze stoisko na targach przy okazji 1. Półmaratonu Poznańskiego. Specjalnie dla Was koledzy z całej Polski opowiedzieli o swoich odczuciach, doświadczeniach, ciekawostkach związanych z bieganiem. Zobaczcie sami wypowiedzi - tym razem nie „parszywej" ale „Złotej Dwunastki"- odważnych, którzy zechcieli się podzielić z innymi swoją biegową przygodą. Wszystkim uczestnikom naszej sondy serdecznie dziękujemy i zapraszamy w przyszłości innych do powiedzenia kilku słów.

Jak podał onet.pl:
  • Maratończycy biegali w starym tunelu pod rzeką Elbą w Hamburgu (Niemcy). Odbyły się tam coroczne biegi tą nietypową, ale dość monotonną w widokach trasą. Prawie 300 zawodników zrobiło 48 okrążeń tunelem, aby zakończyć maraton. Maraton w tunelu - foto
  • Wyczerpujący Maraton Piasków (Marathon des Sables) po raz 22. odbył się na Saharze. Zawody mają sławę jednych z najtrudniejszych na świecie. Uczestnicy maratonu w ciągu tygodnia pokonują 230 km przez piaski południowego Maroko. Zdjęcia z Maratonu Piasków

Image Tu gorący materiał - 2008

Mężczyzna wygrał "Bieg na Szpilkach"!!! To niecodzienne wydarzenie miało także niecodzienny finał :) „Bieg na szpilkach" organizowany przez magazyn Glamour w Warszawie na Trakcie Królewskim wygrał (a) Agnieszka Brzostowska. Jednak przy wręczaniu nagród okazało się, że Agnieszka.. jest mężczyzną.. Pełny artykuł możecie przeczytać tutaj. Z pewnym lękiem ale publikujemy ten news i jesteśmy ciekawi co o tym sądzicie? Równouprawnienie..."Seksmisja"... dobry żart...czy dziwny jest ten świat? Smile

Sprzed kopalni "Wujek" w Katowicach wyruszyła grupa 15-tu biegaczy aby uczcić w ten sposób przypadającą jutro rocznicę sześćdziesiątych urodzin ks. Jerzego Popiełuszki. Udział w biegu biorą Górnicy z "Wujka", członkowie Akcji Katolickiej, a także niepełnosprawni z Domu Pomocy Społecznej z Kuźni Nieborowskiej. To już druga edycja tej sztafety, której inspiratorem jest Marian Gruszka - emerytowany górnik z Knurowa i maratończyk.

ImageWojtek Szota: Na piątkowej konferencji prasowej przed Maratonem Berlińskim, Haile Gebrselassie pytany o próbę bicia rekordu świata odpowiedział dziennikarzom: „Łatwo o tym napisać trudno to zrobić". Okazało się, że dla tego 34-letniego Etiopczyka nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Od dziś z czasem 2:04:26 jest on nowym rekordzistą świata w maratonie. Haile Gebrselassie to pierwszy człowiek, któremu udało się pokonać dwie bariery, 13 minut na 5000m oraz 27 minut na 10000m. Gdy wydawało się, że jego piękna kariera powoli się kończy znakomicie odnalazł się na jeszcze dłuższych dystansach. Rekord Paula Tergata został poprawiony o 29 sekund. Maraton Berliński przyciągnął na start 40 215 biegaczy ze 115 państw. Wśród nich znakomicie zaprezentował się Arkadiusz Sowa zajmując 7 miejsce z czasem spełniającym minimum PZLA na Olimpiadę w Pekinie 2:12:00. 

ImageGaleria

W piątek wieczorem 14 września, sztafeta z Katowic spotkała się w Warszawie razem z biegaczami z Olsztyna. Zawodnicy razem dobiegli do Kościoła Św. Stanisława Kostki gdzie złożyli wieniec na grobie Księdza Jerzego Popiełuszki. Biegacze ofiarowali swój biegowy trud w hołdzie zamordowanego Księdza oraz wszystkich ofiar stanu wojennego. Inspiratorem akcji jest Marian Gruszka - emerytowany górnik z Knurowa i maratończyk.

ImageJeden z naszych czytelników Jan Cofała (zobacz bloga) spotkał w Tychach bardzo ciekawych ludzi. Oto jego interesująca relacja: Powrót z pracy nie zwiastował niczego wyjątkowego. Nagle na poboczu drogi tuż przed moim samochodem pojawiło się dwóch mężczyzn ciągnących za sobą dziwne trójkołowe wózki.
Auto stop!
- Skąd biegniecie?
- Z Augustowa.
Zbladłem.
- Aaaa dokąd?
- Do Grecji
Zrobiło mi się słabo..

ImageW świecie biegowym nadal jest głośno o nowym rekordzie świata w maratonie. Zaraz po biegu do Haile Gebrselassie zadzwonił  z gratulacjami były rekordzista świata a prywatnie przyjaciel - Paul Tergat. Nowy rekordzista w odpowiedzi na gratulacje powiedział po prostu - „przepraszam" - po czym dodał kurtuazyjnie, że miał lepszą pogodę niż Tergat w 2003 roku, kiedy było bardzo słonecznie i ciepło. Warunki faktycznie sprzyjały szybkiemu bieganiu. Deszcz przestał padać tuż przed startem a temperatura wynosiła ok. 13 stopni. Na koniec pocieszając swojego przyjaciela stwierdził - „przyjedź tu za rok i spróbuj odzyskać rekord".

ImageWojtek Szota: W dniach 28-29.09.2007 odbył się w Grecji jeden z najsłynniejszych i najtrudniejszych biegów - nawiązujący do historii starożytnej - Spartathlon. Zawodnicy biegli 246 km na trasie z Aten do Sparty upamiętniając czas Wojen Grecko-Perskich. Po raz drugi z rzędu zwyciężył amerykański biegacz o polsko brzmiącym nazwisku Scott Jurek. Zwycięzca potrzebował na pokonanie całej trasy 23:12:14. Drugie miejsce zajął Piotr Kuryło z Pruski Wielkiej na Podlasiu, który dotarł z Polski do Aten... pieszo. Taki trening okazał się bardzo skuteczny i pozwolił osiągnąć również znakomity wynik 24:29.41. Na 371 startujących zawodników do mety dotarło 125 w tym 5 Polaków. Znany z podejmowania ekstremalnych prób, nasz kolega, Tadeusz Ruta tym razem zajął 44 miejsce choć w 2005 był szósty.

ImageAby móc wystartować w Maratonie Bostońskim trzeba legitymować się odpowiednio dobrym wynikiem. Od września ruszyły zapisy do kolejnej już 112 edycji, która wystartuje 21 kwietnia 2008 r. Boston jest jedną z najbardziej elitarnych imprez gdzie spotykają się ci, którzy nie myślą tylko o szlachetnym udziale w maratonach. Poniżej przedstawiamy Wam tabelę kwalifikacyjną z limitami czasowymi dla poszczególnych kategorii wiekowych. Na przykład dla grupy M 18-34 jest to wynik 3:10. Czas musi być osiągnięty po 23.09.2006 i trzeba posiadać certyfikat. Limit startujących jest przewidziany na 25 000 osób.

ImageZobacz niezwykły finisz w Chicago (video)

30. jubileuszowy Maraton w Chicago był niezwykły pod wieloma względami. W biegu brało udział 36 tys. ludzi - do mety dotarło niecałe 25 tysięcy. Wilgotność powietrza połączona z upałem sprawiła, że pogoda po 3 godzinach od startu uniemożliwiła kontynuowanie zawodów. Organizatorzy podjęli bardzo trudną decyzją o przerwaniu maratonu. Mimo to kibice mogli podziwiać niesamowity finisz.
O wygranej - zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn - zadecydował pasjonujący pojedynek sprinterski.

Wyniki!
  FOTORELACJA (fot. Dorota Świderska, Wojciech Szota)
Galeria cz. I i cz. II (ponad 1500 zdjęć) NEW!

Image

W minioną sobotę na Placu Teatralnym w Warszawie odbył się pierwszy miejski bieg przez przeszkody – Reebok Zigtech Challenge. Na kilometrowej trasie do pokonania było osiem przeszkód, w tym wraki samochodów, kontener i góra opon. Wśród zawodników znalazła się spora grupa celebrytów, m.in.: Paulina Sykut, Joanna Jabłczyńska, Robert Korzeniowski i Bartek Topa. Na starcie stanęło łącznie ponad 300 osób. Wszyscy na mecie zgodnie twierdzili, że bieg, choć krótki, był bardzo wyczerpujący. Szybkie tempo narzucane tuż po starcie i wymagające przeszkody dawały się we znaki. Na mecie jednak widać było szerokie uśmiechy i satysfakcję z pokonania tak nietypowej trasy.

ImageWojtek Szota: Gdy w Polsce za oknami będzie skrzypiał mróz. Znajdą się tacy co będą chcieli choćby na moment uciec do ciepłych krajów. Tym majętniejszym podpowiadamy kierunek - Jamajka:). W przerwach między jedną a drugą pinacoladą można pomyśleć o bieganiu. Pora w sam raz - piąta nad ranem. Będzie jeszcze ciemno gdy 1 grudnia przy dźwiękach rytualnych rogów, w blasku pochodni wystartuje Reggae Maraton. Szansę na zwycięstwo całkiem spore. Ubiegłoroczny triumfator osiągnął czas 2:45 ale na drugie miejsce wystarczyło już 3:05. Najlepsza Pani 3:14.

ImageFinisz Kiplagat w Udine (video)

Wojtek Szota: Gdy my pasjonowaliśmy się Maratonem Poznańskim, we włoskim Udine (14.10.07) padł rekord świata w półmaratonie kobiet. Kenijka z holenderskim paszportem Lornah Kiplagat z czasem 1:06:25 pobiła o 19 sekund rekord Elany Meyer z RPA, ustanowiony przed ośmiu laty w Tokio. Przy okazji padł także rekord na 20 km - 1:02:57. Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna (IAAF) płaci zwykle za rekord 50 tys. dolarów. Jesteśmy ciekawi czy tym razem premia była podwójna:). Zapraszamy do obejrzenia finiszu choć tym razem Kiplagat walczyła tylko z czasem.

Image Wojtek Szota: Artur Pelo ma wreszcie sponsora. Bardzo ucieszyła nas ta informacja. Widać, że business zaczyna coraz bardziej dostrzegać nośność marketingową dyscypliny jaką jest bieganie. Rozmawiając z Arturem Pelo podczas maratonu Toruńskiego nie mogłem się nadziwić, że nikt nie chce wspomóc zdolnego zawodnika z dużymi perspektywami rozwojowymi. Firmy wydają ogromne pieniądze na promocje i działania,  których skuteczność jest często bardzo wątpliwa. Inwestycje w sport według mnie zawsze są opłacalne i truizmem będzie powiedzieć, że kreują tzw. „pozytywny wizerunek firmy". Gratulujemy Arturowi ale też i firmie Enbud Słupsk za odważną decyzję. Zapraszamy Was do wysłuchania wywiadu jaki nagraliśmy podczas Maratonu Toruńskiego i cieszymy się, że opowiedziana historia to już przeszłość. Trzymamy kciuki za to aby Artur dobrze wykorzystał swoją szansę.

{multithumb  popup_type=greybox  thumb_width=170 full_height=600}Lipiec vs KorzeniowskiOt, taka ciekawostka. W najnowszym Neesweeku, na jednej z rozkładówek, pojawił się ciekawy materiał. Oto widzimy tekst o ministrze Lipcu a obok mamy reklamę z Robertem Korzeniowskim. Podobnie jak za czasów kariery sportowej jeden z nich znów jest przegrany a drugi święci triumfy. Jest tajemnicą poliszynela, że nigdy nie przepadali za sobą. Przypadek czy ktoś celowo tak ułożył te materiały. Jesteśmy ciekawi co myślicie na ten temat. Aby zobaczyć rozkładówkę kliknijcie miniaturę.  Ostatni bieg ministra.

Image Radek Grabowski: W ostatnim Maratonie Nowojorskim zawodnicy mogli pochwalić się rodzinie, znajomym, szefowi, swoimi wynikami podczas biegu. Chip, który posiadali biegacze, przekazywał informacje na temat czasów osiągniętych przez zawodników w określonych punktach trasy (były one rozmieszczone co 5, 10, 15 km... a końcowym punktem była oczywiście meta). Dane przesyłano do centralnego komputera, który generował maile z międzyczasami oraz wynikiem finalnym, a następnie wysyłał go do osób, których nazwiska zostały podane przez maratończyków w ankietach zgłoszeniowych.

ImageDorota Świderska: Zaczyna się właśnie długi weekend majowy. Wielu naszych czytelników szykuje się do startów zaplanowanych bogato w kalendarzu biegowym, na terenie całej Polski. Dla większości z nas będzie to jednak przede wszystkim czas relaksu i odpoczynku. Korzystając z okazji przekazujemy wszystkim naszym czytelnikom równie relaksujące pozdrowienia od redaktorów serwisu maratończyk.pl i maratonypolskie.pl

ImageWojtek Szota: Pozostajemy jeszcze chwilę w bojowej atmosferze. Zapraszamy Was do obejrzenia filmu z 4.Maratonu Komandosa ale chcemy Wam też pokazać filmik, z wydarzenia które zapewne przyprawiało biegnących o ciarki na plecach. To Bębniarze Taiko na Maratonie Tokijskim 2007. "W feudalnej Japonii, bębny Taiko były często używane do podnoszenia morale wojska, wyznaczania rytmu marszu i do wydawania rozkazów lub obwieszczeń. Gdy oddział zbliżał się do bitwy, Taiko Yaku (dobosz) był odpowiedzialny za wyznaczenie tempa marszu, zwykle jako sześć kroków na uderzenie.

ImageGaleria Rajd Barbórki - fot. Harcerz
Galeria - Targi Motoryzacyjne - fot. R. Grabowski 

Jak się okazuję wśród maratonczyków jest mnóstwo fanów sportów samochodowych. Specjalnie dla nich relacja nie związana z bieganiem, ale za to pełna adrenaliny. Andrzej "Harcerz" Liśniewski opisał Rajd Barbórki a Radek Grabowski specjalnie pojechał na Targi Motoryzacyjne do Frankfutu by sfotografować spektakularne premiery motoryzacyjne. Ciekawe czy takie reportaże rozpalają również Panie? 

Andrzej "Harcerz" Liśniewski:...19.00... cała ulica Karowa oświetlona halogenami...na drzewach zamiast liści kibice...barierki...ochrona...ulica Browarna zamieniona w strefę serwisową....namioty....samochody rajdowe... ryk silników...pisk opon...

ImageWojtek Szota: Chcemy Wam pokazać wydarzenia, które wydaje się wprost niewiarygodne. Otóż w ojczyźnie maratonu, podczas jubileuszowego 25 biegu maratońskiego w Atenach (04.11.2007) miały miejsce nieprawdopodobne zaniedbania. Na początek zawodnicy czołówki byli ścigani przez bezpańskiego psa. Niesłychanym pechowcem okazał się jednak Kenijczyk James Kipkenboy. Blisko mety, na 41 kilometrze biegacz zasłabł i padł na jezdnię. Służby porządkowe i greccy policjanci nie kwapili się do pomocy. Zawodnik leżał wiele minut czekając na karetkę. W końcu gdy lekarze przybyli poczuł się na tyle lepiej, że postanowił kontynuować bieg. Niestety i tak trafił do tej samej karetki. Udało mu się przebiec zaledwie 300 metrów gdy... wpadł pod tramwaj. Wydaję się to niemożliwe, ale doszło do aż takich niedociągnięć. Wszystko rejestrowała francuska telewizja i ten materiał Wam prezentujemy. Nas te zdarzenia bardzo poruszyły. Jesteśmy ciekawi co Wy o tym sądzicie?

ImageWojtek Szota: Chinka Zhang Yingying pobiła rekord świata w maratonie w kategorii juniorek. Z czasem 2:22.38 zwyciężyła w 6. Maratonie w Xiamen. Wynik godny podziwu ale od razu nasuwają się pewne skojarzenia historyczne... całkiem niedawne.  Wraca refleksja nad fenomenem „zupy z żółwia" i trenerem Ma Junrenem. Jego „nowatorskie" metody sprawiły, że nieznane Chinki wygrywały i biły rekordy na dystansach od 1500 m do 10 000 m począwszy od Mistrzostw Świata w Stuttgarcie (1993). Na wszelki wypadek  grupa startowała głównie w Chinach a jak wiemy tam zjawisko dopingu praktycznie „nie istnieje". W końcu jednak „zupa z żółwia" okazała się niestrawna nawet dla chińskich władz - trenera zwolniono a grupa po prostu zniknęła z bieżni.  Perspektywa igrzysk olimpijskich i duży nacisk na osiągnięcie megasukcesu nakazują podchodzić do tych wyników z ostrożnością.

Image

Wojtek Szota: Święta Bożego Narodzenia to czas pokoju więc warto przybliżyć wydarzenie i ludzi, którzy bardzo pracują aby zapanował pokój . Maraton w Bejrucie - trudno to sobie wyobrazić. Od kiedy pamiętam co jakiś czas to miasto trafia na czołówki światowych newsów i jest symbolem niepokojów w tej części świata. W latach 70-tych i 80-tych toczyła się tu niezrozumiała wojna domowa. Ostatnio  morderstwa polityczne i starcia Hezbollah z armią izraelską... a jednak maraton w Bejrucie jest faktem a 18 listopada odbyła się już jego piąta edycja. „Są tu  przedstawiciele wszystkich religii i kultur i choć każdy biegnie dla siebie to wszyscy w tym momencie stanowią jedność" - mówi May El Khalil, dyrektor bejrudzkiego maratonu.

Imagezobacz trailer
Wojciech Szota: Wielkimi krokami zbliża się premiera filmu „Spirit of the Marathon" (21.02.2008). Wydaję się nam, że może to być bardzo spektakularne wydarzenie. Jak deklarują twórcy ma być to pierwszy niefabularyzowany film oddający piękno, dramatyzm i esencję biegania maratonów. Trailer, który Wam prezentujemy zapowiada hollywoodzki rozmach, więc wszyscy biegacze będą mogli się poczuć jak prawdziwi bohaterowie.
Postarają się o to niezwykli filmowcy wśród których jest  Mark Jonathan Harris, trzykrotny zdobywca Oskara w kategorii dokument. Film powstawał aż przez cztery lata na czterech kontynentach i opowiada sześć wyjątkowych historii. Udokumentowane zostały zarówno losy biegaczy - amatorów, po raz pierwszy mierzących się z dystansem maratonu jak i zawodowców. Na ekranie zobaczymy również wiele postaci ze świata biegowego m.in. Paula Radcliffe i Paul Tergat.

ImageWojciech Szota: Władze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zastanawiają się nad sensem kontynuowania sztafety z płomieniem olimpijskim.
Ogień wędrując przez cały świat miał być symbolem jedności i pokoju. Tym razem jest jednak zupełnie inaczej. Sztafeta z pochodnią, tam gdzie się pojawi, wzbudza społeczne niepokoje i protesty. Jakby tego było mało, ogień „na wszelki wypadek" został zgaszony w Paryżu, przez jednego z chińskich ochroniarzy, co podważa idee wędrówki płomienia z Grecji. Prezentujemy Wam video pokazujące ataki na uczestników olimpijskiej sztafety jakie miały miejsce w Londynie i Paryżu. Jednocześnie zapraszamy Was do dyskusji czy kontynuowanie sztafety ma nadal sens, czy jest już tylko farsą i próbą zachowania twarzy przez MKOL i organizatorów.

ImageW mijającym tygodniu obserwowaliśmy jakie trudności ma sztafeta z płomieniem olimpijskim. Niestety w cieniu tych wydarzeń dzieją się tragedie, o których świat nawet nie mówi specjalnie a media nie zauważają. Sport niestety znów spotkał się z polityką w najgorszym możliwym wydaniu. Gdy czytaliśmy doniesienia agencji prasowych to trudno było nam w nie uwierzyć. Na starcie Maratonu w Weliwerija (05.04.2008) na Sri Lance jeden z uczestników dokonał samobójczego ataku bombowego - wybuch uśmiercił 14 osób.

ImageDział - maratony zagraniczne

Wojciech Szota: W minioną niedzielę odbył się Maraton Londyński, tym razem bez udziału swojej największej legendy Pauli Radcliffe (zmaga się z kontuzją). Zwyciężyli Kenijczyk Martin Lel (2:05.15) i pochodząca z Kazachstanu ale biegająca dla Niemiec Irina Mikitenko (2:24.14). Oboje pobili swoje rekordy życiowe.

Jak dokładnie wyliczyli organizatorzy wystartowało 35 044 biegaczy zakwalifikowanych na ogólną liczbę 92 000 wysłanych formularzy zgłoszeniowych. Służby medyczne udzieliły pomocy 4093 zawodnikom, 6 osobom z obsługi i 60 widzom. Jak widać nie trzeba było biegać aby trafić do karetki. Księgowy wypłacił zwycięzcom po 55 tys. dolarów.
W ostatnich dniach największą reklamę Maratonowi Londyńskiemu robił 101-letni „Buster'" Martin.

ImageNikt już nie chce biegać w sztafecie z ogniem olimpijskim. Niedawny zaszczyt jest dziś zbyt ryzykowny dla wizerunku znanych ludzi. Wcześniej z udziału zrezygnowali aktor Paweł Małaszyński i wokalistka Reni Jusis. Dziś swoją odmowną decyzję potwierdził rajdowiec Krzysztof Hołowczyc. W tej chwili pozostali już tylko dwaj uczestnicy-laureaci konkursu zorganizowanego przez PKOL i firmę Samsung. Musieli oni pokonać prawie siedem tysięcy konkurentów. Polacy będą nieść znicz z ogniem olimpijskim 4 czerwca 2008 roku w okolicach chińskiego Guangzhou. Pytanie tylko kto to będzie?

ImageWojtek Szota: Pozostając jeszcze przy chińskim wątku dowiedzieliśmy się, że start maratonu olimpijskiego w Pekinie nastąpi z placu Tiananmen. Kobiety będą rywalizować 17 sierpnia a panowie wystartują ostatniego dnia igrzysk. Praktyką olimpijską jest start ze stadionu, tym razem została tam ulokowana tylko meta. Nazwa Tiananmen oznacza Bramę Niebiańskiego Pokoju, która znajduje się na skraju placu i stanowi wejście do tzw. Zakazanego Miasta. Brama powstała w XV w. i była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Chin. W 1989 r. miały miejsce protesty wzywające do reform. Chińskie władze w odpowiedzi rozjechały demonstracje czołgami. Według nieoficjalnych danych zginęło przynajmniej 5 tysięcy osób.

ImageW Kenii nadal trwają powyborcze niepokoje. Jak podaje AFP - parę dni temu zginął Wesley Ngetich, m.in. dwukrotny zwycięzca (2005,2007) rozgrywanego w Minnesocie Grandma's Maraton, legitymujący się rekordem życiowym 2:12:10. Okoliczności śmierci są bardzo dziwne. Maratończyk został ugodzony w klatkę piersiową zatrutą strzałą w pobliżu sławnego rezerwatu Masajów w zachodniej Kenii. Wraz z nim zginęło kilka osób. Fala przemocy zalała Kenię po wyborach 27 grudnia 2007 r. i reelekcji prezydenta Mwai Kibakiego.

ImageWojtek Szota: Niedawno podziwialiśmy piękny finisz Pauli Radcliffe podczas Maratonu Nowojorskiego. Ta jedna z najbardziej znanych imprez maratońskich świata ma również wielu innych bohaterów. Jedną z najciekawszych osobowości jest Bob Wieland, amerykański weteran, który stracił obie nogi podczas wojny w Wietnamie. Ukończył on Maraton Nowojorski w 1986 i 1987 roku. Poruszał się naprzód sunąc na rękach. Pokonanie trasy maratonu w 1986 roku zajęło mu 98 godzin 48 minut 17 sekund. W kolejnej edycji poprawił swój wynik o 17 godzin. Maksymalnie w ciągu godziny był w stanie pokonać około półtora kilometra. Krótkie przerwy robił tylko na sen. Oczywiście był ostatnim sklasyfikowanym uczestnikiem ale dla wielu stał się symbolem ogromnego hartu ducha i akceptacji swojego życia takim jakie jest.

Wyniki Empire State Building Run-Up - 02.02.2010

Ile trzeba czasu aby się dostać bez windy na 86-te piętro nowojorskiego Empire State Building? Jedynie 10 minut i 16 sekund:) Tyle czasu potrzebował Niemiec ze Stuttgartu Thomas Dold na pokonanie 1576 schodów słynnego wieżowca. Tym samym odniósł piąte z rzędu zwycięstwo w zawodach rozegranych w miniony wtorek, w jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Nowego Jorku. Wysiłek był ogromny i na mecie pod zwycięzcą ugięły się nogi. Najlepsza z Pań Nowozelandka Melissa Moon potrzebował na ten wyczyn 13 minut i 13 sekund. Organizatorem zawodów był Nowojorski Klub Biegacza.


  
Image
  Radek Majdan - "Najszybszy na Ziemi":)

Wojtek Szota: Nie Usain Bolt, nie napastnik Legii Warszawa Michał Kucharczyk, ani jego koledzy Dickson Choto, czy bohater z Moskwy Janusz Gol (strzelec decydującej bramki w czwartkowym meczu ze Spartakiem) ale… Radek Majdan był „najszybszym człowiekiem na Ziemi”, a przynajmniej na „Plaży Wilanów” w Warszawie. Jako jedyny przełamał granicę prędkości - 20 km na godzinę podczas biegu… na 10 m. Może piłkarscy trenerzy powinni dać jeszcze szansę Radkowi Majdanowi, aby zagrał już nie jako bramkarz ale np. skrzydłowy. Z takim przyśpieszeniem „urwałby” każdego obrońcę:) Mimo wpadki Bolta impreza w Wilanowie była bardzo udana. Oprócz testu prędkości na 10 m, można było sprawdzić się w zawodach na dystansie mili, wystartować z baby joggerem, czy wziąć udział w którymś z biegów na wesoło: w przypadku Pań był to „Bieg w Bikini”, panowie rywalizowali „w Biegu w Krawacie (na gołej klacie)”, a wszyscy mogli wystartować w „Biegu Tyłem”. Odbyło się też wiele serii biegów dla dzieci.